Partner technologiczny
Warty Poznań

Laptop do obliczeń

Poszukując mobilnego komputera do pracy, przede wszystkim do obsługi profesjonalnych i często bardzo wymagających aplikacji, jesteśmy nierzadko kuszeni w sklepach różnymi opisami takiego sprzętu, które jednoznacznie mają nas przekonać do tego, że jest to komputer idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Niestety jednak do takich ofert należy podchodzić chłodnym okiem i przede wszystkim przed zakupem dowiedzieć się, od czego zależy moc obliczeniowa laptopa oraz na co musimy zwrócić uwagę. Kierowanie się parametrami sprzętu podczas jego zakupu, to najlepsze rozwiązanie i dlatego już spieszymy z wyjaśnieniem, czym powinien cechować się laptop do obliczeń.

Laptop do obliczeń musi być kupowany przyszłościowo, z zapasem mocy

Duża moc obliczeniowa kojarzy nam się przede wszystkim z komputerami dedykowanymi dla graczy, ale wbrew pozorom istnieje wiele specjalistycznych aplikacji, chociażby graficznych czy meteorologicznych, które wymagają od sprzętu nie mniejszej mocy, niż najnowsze gry komputerowe.

producentów specjalistycznych programów czy systemów dokładnie podaje minimalne oraz sugerowane wymagania sprzętowe. Zapoznajmy się z nimi, a dopiero później wybierzmy się na zakupy.

Współczesne procesory, a więc serca naszych laptopów

W przypadku laptopów do obliczeń, podstawową rolę odgrywają oczywiście procesory. To one odpowiedzialne są przede wszystkim za moc naszego sprzętu, przetwarzając obliczenia. Nowoczesne procesory potrafią jednocześnie przetwarzać po kilka, a nawet kilkanaście zadań. W przypadku sprzętu przeznaczonego do obliczeń najlepiej celować w procesory Intel Core i5 oraz Intel Core i7. Są to wielordzeniowe jednostki centralne, gdzie każdy z rdzeni procesora jest odpowiedzialny za wykonywanie konkretnej operacji niezależnie od tego, co dzieje się w pozostałych rdzeniach. Dodatkowo jednak procesory te posiadają technologię Hyper-Threading, która zwiększa ich możliwości. Każdy rdzeń może w efekcie wykonywać 2 operacje jednocześnie, a więc procesor posiadający 4 rdzenie przetwarza nawet 8 operacji na raz, co czyni komputer naprawdę potężnym.

Ciekawym zwiększeniem możliwości naszego sprzętu może być zakup laptopa, który wyposażony został w układ graficzny nVidia, z obsługą technologii CUDA. Procesory graficzne są wręcz stworzone do skomplikowanych obliczeń, i to zdecydowanie niezwiązanych tylko i wyłącznie z grami. Technologia CUDA pozwala wykorzystać moc tego dodatkowego procesora podczas pracy ze specjalistyczni aplikacjami.

Ile pamięci RAM powinno być w laptopie do obliczeń?

Kolejnym elementem mającym wpływ na moc obliczeniową laptopa są kości RAM, a więc pamięć operacyjna komputera cechująca się bardzo szybkim czasem dostępu. Dlaczego ten element jest taki ważny? W pamięci operacyjnej (tymczasowej) komputer zapisuje sobie najistotniejsze dane, z których regularnie korzysta podczas dokonywania obliczeń. Na przykład podczas projektowania grafiki mnóstwo danych operacyjnych będzie zapisywane właśnie w tym miejscu. Dzięki odpowiedniej architekturze komputerowej dostęp do danych zapisanych w pamięci RAM jest niesłychanie krótki, dzięki czemu procesor może dokonywać obliczeń szybciej, niż gdyby nieustanie musiał wczytywać dane, chociażby z dysku twardego.

Dużo pamięci RAM będzie na pewno potrzebne w przypadku skomplikowanych aplikacji typu CAD, do obliczeń meteorologicznych, projektowania konstrukcji i wszędzie tam, gdzie w jednej chwili przetwarza się mnóstwo danych. W dzisiejszych czasach 8GB szybkiej pamięci operacyjnej to już podstawa, ale warto postawić, chociażby na komputery wyposażone w 16GB RAM lub więcej, co zapewni nam o wiele lepszy komfort pracy.

Dyski twarde – czy warto stawiać na technologię SSD?

Czas teraz zająć się dyskami twardymi, które teoretycznie służą nam tylko do przechowywania danych, ale w rzeczywistości mają one ogromny wpływ na wydajność całego komputera. To na dysku twardym zainstalowany jest system operacyjny, to tam znajdują się nasze aplikacje i tam mamy również dane związane z naszą pracą. Szybkość dostępu do tych informacji będzie różna, zależnie od rodzaju dysku twardego i, jak wiadomo, im szybciej dane są odczytywane oraz zapisywane, tym wydajniej działa komputer. Na rynku mamy dzisiaj 3 podstawowe rodzaje dysków twardych:

  • Dyski HDD – Klasyczne rozwiązanie w postaci dysku mechanicznego. Talerze magnetyczne, na których zapisywane są dane, są nieustannie obracane przez niewielki silniczek, a dane odczytywane są przez głowice umieszczone bezpośrednio nad talerzami.
  • Dyski SSD - To technologia o wiele nowsza, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dane gromadzone są w tym przypadku na bardzo szybkiej pamięci typu flash. Dzięki temu czasy odczytu oraz zapisu danych są wielokrotnie krótsze, niż w przypadku dysków HDD, a do tego dane zapisane na dysku półprzewodnikowym są bezpieczniejsze. Brak tutaj oczywiście elementów mechanicznych, a więc dysk nie jest podatny na wstrząsy, co w przypadku laptopów ma duże znaczenie.
  • Dyski hybrydowe - Na rynku znaleźć można również tzw. dyski hybrydowe, które łączą w sobie technologię HDD oraz SSD. Najczęściej mamy po prostu kilka gigabajtów pamięci flash, którą wykorzystuje się do instalacji systemu operacyjnego, a reszta danych zapisywana jest na standardowych, magnetycznych talerzach.

Co w takim razie wybrać? Najlepszym rozwiązaniem są zdecydowanie dyski SSD które, choć sporo droższe od HDD, to jednak potrafią kilkukrotnie poprawić czasy wczytywania systemu operacyjnego czy po prostu danych. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch dysków, jednego SSD i jednego HDD. Mniejszy dysk SSD wykorzystujemy do instalacji systemu oraz skomplikowanych aplikacji, z których korzystamy w pracy. Na ogromnych dyskach HDD trzymamy za to wszystkie istotne dane. Dyski hybrydowe niestety tylko nieznacznie poprawiają wydajność komputera, a więc raczej powinno się ich unikać.

Kupując laptopa do zadań obliczeniowych zwróć uwagę na temperaturę jego pracy

Przed wyborem konkretnego laptopa, warto poszukać sobie w internecie testów związanych z temperaturą takiego urządzenia „w stresie”, a więc wtedy, gdy pracuje on pod bardzo dużym obciążeniem. Laptopy to bardzo ścisła konstrukcja, w której niewiele jest miejsca na wentylację podzespołów. Mało wydajne chłodzenie może cały czas pracować na pełnych obrotach, generując niezbyt komfortowy hałas. Na tym jednak nie koniec. Czasem w źle skonstruowanych komputerach obudowa potrafi nadmiernie nagrzewać się w niektórych punktach, co także będzie zmniejszało komfort pracy z takim sprzętem.

Wybieramy laptopy z solidną obudową

Warto zwrócić również uwagę na jakość wykonania obudowy. Będzie to niezwykle istotne wtedy, gdy komputer wykorzystujemy do pracy bardzo często w terenie. Nie trudno wtedy o przypadkowe uszkodzenie i dlatego czasem lepiej wybrać komputer wizualnie trochę brzydszy, ale za to solidniejszy. Pod względem solidności wykonania obudowy, na pewno na podium wysuwa się sprzęt od Lenovo oraz HP.

Jaką matrycę wybrać w swoim laptopie?

Na koniec pozostaje nam kwestia samej matrycy laptopa. Jej wielkość jest kwestią mocno indywidualną, zależną od preferencji. Warto pamiętać tylko o tym, że im większy ekran, tym większy będzie cały laptop, a więc wygoda jego przenoszenia spada (staje się on także cięższy). Istotniejsze jest jednak to, czy wybrać matryce matowe, czy może błyszczące. Oto podstawowe wady i zalety obu rozwiązań:

  • matryca matowa – Generuje mniej żywe barwy i jest nieco ciemniejsza, ale za to nie odbija nadmiernie dziennego światła. Idealnie sprawdza się ona wtedy, gdy komputera często używamy na świeżym powietrzu.
  • matryca błyszcząca – Niewątpliwie jej największą zaletą jest niezwykła krystaliczność obrazu oraz bardzo wierne odwzorowanie barw, w tym czerni (jeśli tylko producent zastosował dobrej jakości matrycę). Jej wadę dostrzeżemy jednak, pracując na laptopie w pełnym słońcu. Nawet przy maksymalnym podświetleniu ekranu niestety niewiele na nim zobaczymy.

Bądź na bieżąco - promocje, rabaty i nowości