Laptop do podróży
W dzisiejszych czasach trudno nam sobie wyobrazić życie bez komputerów. Choć współczesne telefony komórkowe mają niewiele mniejsze możliwości, to jednak wygoda oglądania filmów, pracy z dokumentami czy przeglądania internetu jest lepsza na komputerze, który posiada duży wyświetlacz. Wiele osób lubi zabierać swoje komputery w podróże i to nie tylko te krajowe, ale także zagraniczne, gdzie niestety każdy centymetr oraz gram tego urządzenia ma duże znaczenie, gdyż wielkość bagaży lotniczych jest zawsze ograniczona. Na jaki laptop powinny więc zdecydować się te osoby, które lubią dużo podróżować po świecie?
Nowoczesne ultrabooki to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie
Producenci mobilnych komputerów stają dzisiaj na głowie, aby ich urządzenia były z jednej strony maksymalnie niewielkie, ale jednocześnie wydajne, wygodne w użytkowaniu i przede wszystkim funkcjonalne w terenie, a więc wtedy, gdy nie mamy dostępu do zasilania sieciowego. W efekcie rynek zalany jest dzisiaj laptopami w formie ultrabooków. To naprawdę cieniutkie i bardzo lekkie komputery przenośne, które najczęściej wyposażone są w matrycę o przekątnej około 10 cali i posiadają nowoczesne podzespoły. Taki komputer z jednej strony zapewnia dość wysoki komfort pracy, ale jednocześnie jest energooszczędny, co ma ogromne znaczenie przy pracy z nim na baterii.
Zakup ultrabooka zazwyczaj okaże się najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć porządny laptop do podróży. Musimy jednak pamiętać o tym, że urządzenia te najczęściej nie są wyposażone w napęd dysków optycznych, a do tego ich wydajność jednak odbiega od topowych laptopów, a więc niestety musimy zapomnieć o pracy ze specjalistycznym oprogramowaniem, na przykład dla architektów, lub o zabawie z najnowszymi tytułami gier.
Mobilny procesor w laptopie podróżnym
Laptopy przeznaczone do wykorzystania głównie w terenie, w tym po prostu w podróży, przede wszystkim powinny mieć rozwiązania technologiczne, które pozwalają maksymalnie wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Poszukując więc dla siebie komputera, zawsze dokładnie sprawdźmy, jaki procesor znajduje się na pokładzie, a konkretniej na jego oznaczenia. Do wyboru mamy tutaj tak naprawdę trzy podstawowe opcje:
- procesory z serii Intel Core M;
- znane procesory Intel Core i3, i5 lub i7, ale z oznaczeniem U lub Y;
- jednostki Intel Atom, które dosłownie stworzone zostały z myślą o urządzeniach mobilnych.
Dlaczego należy brać przede wszystkim pod uwagę te grupy procesorów? Zastosowano w nich nowoczesne technologie, dzięki którym z jednej strony jednostka centralna oferuje rozsądną wydajność pracy, ale jednocześnie są to procesory niskonapięciowe. Zużywają one mniej energii niż standardowe procesory, a do tego generują mniejsze ciepło, przez co i układ chłodzenia nie musi ciągle chodzić na pełnych obrotach, również przyczyniając się do zużycia energii.
Warto wspomnieć o tym, że procesory te wykorzystują inteligentne technologie zarządzania wydajnością. Jeśli jedynie przeglądamy na naszym komputerze strony internetowe, to procesor wprowadzany jest w stan minimalnego poboru prądu przy obniżeniu jego wydajności. Uruchamiając gry, włączy się tryb większej wydajności, ale oczywiście kosztem skrócenia czasu pracy laptopa na jednym ładowaniu baterii.
Pojemna bateria to podstawa przy laptopie do podróżowania
Niewątpliwie jednak to bateria stanowi najważniejszy element tych komputerów, które przeznaczone są przede wszystkim do pracy w podróży. Porządny komputer mobilny powinien gwarantować pracę na jednym ładowaniu baterii przez minimum 6 do 8 godzin. Najlepsze komputery potrafią pracować nawet i ponad 10 godzin. Do danych podawanych przez producenta trzeba jednak podchodzić z pewnym dystansem. Zawsze są to bowiem wyniki uśrednione. Jeśli laptop będzie nam służył przede wszystkim do przeglądania internetu, czas pracy z nim może być dużo dłuższy, ale jeśli lubimy w drodze odpalić sobie jakąś grę, to czas ten potrafi się drastycznie skrócić.
Wybieramy laptop z solidną obudową
Kolejna ważna kwestia to obudowa naszego mobilnego laptopa. Większość osób kupujących komputery przede wszystkim zwraca uwagę na estetykę ich wyglądu, ale w przypadku urządzenia bardzo mobilnego na pierwszym miejscu trzeba stawiać jakość wykonania. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj oczywiście obudowy aluminiowe. Takie komputery najczęściej są nieco cięższe i droższe, ale za to mamy pewność, że otarcia czy uderzenia nie zrobią sprzętowi krzywdy. Podczas zakupu sprawdźmy również, czy zawiasy matrycy chodzą w miarę płynnie, ale jednocześnie z pewnym oporem. Zbyt lekkie unoszenie klapy laptopa to kolejny problem, gdyż jadąc na przykład pociągiem czy autokarem, wstrząsy będą nam nieustannie zmieniać kąt nachylenia matrycy.
Warto szukać laptopa z dyskiem SSD
Podczas poszukiwań swojego wymarzonego komputera do podróżowania, naprawdę warto od razu eliminować ten sprzęt, który wyposażony został w klasyczne dyski HDD. Dysk twardy ma dość duży wpływ na ogólną cenę komputera i standardowe dyski talerzowe są o wiele tańsze, ale jednak przy mobilnym zastosowaniu niezbyt rozsądne. Dysk HDD to rozwiązanie mechaniczne, które jest bardzo podatne na wstrząsy. Jakby tego było mało, takie dyski mają duże zapotrzebowanie na energię, a to nie jest dobra cecha przy urządzeniach mobilnych. Warto wybierać więc sprzęt z dyskami SSD. Są one w pełni odporne na wstrząsy, zużywają niewiele energii, zapisane na nich dane są bezpieczniejsze, a sam dysk znacząco poprawia wydajność całego komputera. Dodatkowo taki komputer będzie nieco lżejszy, a przecież w mobilnym zastosowaniu liczy się każdy gram.
Matowa matryca najlepiej sprawdzi się w laptopie do podróżowania
Wiele osób podczas kupowania swojego laptopa nie zwraca uwagi na to, jak wykonana jest sama matryca. Jej wielkości dobieramy po prostu do potrzeb, choć komputery z ekranem o przekątnej od 10 do 13 cali zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w mobilnym zastosowaniu. Ważniejszy jest jednak jej rodzaj. Na rynku mamy dwa podstawowe rodzaje matryc:
- matryce błyszczące;
- matryce matowe, zazwyczaj posiadające antyodblaskową powłokę.
To właśnie matowa matryca jest najrozsądniejszym rozwiązaniem przy mobilnym komputerze. Prawdą jest, że oferuje nieco gorsze odwzorowanie barw i ogólnie jest trochę ciemniejsza od matrycy błyszczącej, ale docenimy ją podczas pracy w pełnym słońcu. Na ekranie komputera z matrycą błyszczącą zobaczymy w zasadzie tylko odbicie swojej twarzy, kiedy na ekranie matowym jego czytelność pozostanie na wysokim poziomie. Oczywiście zwróćmy także uwagę na jasność podświetlenia. Im jaśniejszy ekran, tym lepiej.
Dodatkowe wyposażenie, które może być przydatne
Wybór idealnego laptopa mobilnego, z którego będziemy korzystać w podróży, nie jest prosty przede wszystkim z powodu dużej różnorodności takich urządzeń na rynku. Aby nieco ograniczyć listę sprzętu, który może sprostać naszym oczekiwaniom, warto zastanowić się również nad tym, jak i gdzie będziemy go najczęściej użytkować. Komputery te mogą posiadać bowiem kilka opcji dodatkowych funkcji, które dla niektórych będą naprawdę bardzo ważne. Zalicza się do nich między innymi:
- podświetlane klawiatury, które ułatwia pracę na komputerze w nocy i przy gorszym oświetleniu;
- zabezpieczenie Kensington Lock, do którego można zamontować specjalną linkę i przypiąć komputer w taki sposób, aby nikt nie mógł go ukraść;
- wbudowany modem 3G/4G, który idealnie sprawdza się wtedy, gdy nie mamy dostępu do sieci Wi-Fi;
- odłączany ekran – dzięki tej funkcjonalności, laptopa można jednym szybkim ruchem zamienić na tablet;
- ekran obracany o 360 stopni – komputer zmienia się w nieco grubszy tablet, ale za to o bardzo dużej wydajności.
Ile będzie trzeba wydać na mobilnego ultrabooka?
Ile będzie trzeba wydać na mobilnego ultrabooka?
Ceny komputerów mobilnych są niestety bardzo zróżnicowane i nie da się jednoznacznie określić, ile przyjdzie nam na takie urządzenie wydać. Najważniejsze jest tutaj określenie, czy komputer będzie nam służył przede wszystkim do przeglądania internetu, słuchania muzyki oraz oglądania filmów, czy jednak mamy w planach czasem uruchomić jakieś profesjonalne aplikacje albo poważniejsze gry.
Najprostsze komputery tego rodzaju, można znaleźć już w cenie nawet 1500 zł. Jeśli tylko dobrze wybierzemy, to komputer będzie lekki i solidnie wykonany z długim czasem pracy na jednym ładowaniu baterii. Niestety jednak nie będzie on „demonem prędkości”, z czym musimy się liczyć. Za bardzo wydajne i wciąż mobilne urządzenia, przyjdzie nam zapłacić nawet 4 do 6 tysięcy złotych.