Partner technologiczny
Warty Poznań

Laptop multimedialny - jaki wybrać?

W dzisiejszych czasach bardzo wyraźnie widać już odejście od komputerów stacjonarnych na rzecz tych przenośnych, a więc w głównej mierze notebooków, choć i małe netbooki cieszą się dość dużą popularnością. Komputery stacjonarne są przede wszystkim wykorzystywane w firmach do pracy, a także przez prywatne osoby poszukujące mocnego sprzętu do gier komputerowych lub do profesjonalnego projektowania grafiki. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy mieć komputer do zadań multimedialnych? Czy istnieje porządny laptop multimedialny spełniający takie kryteria i tak naprawdę czym kierować się, podczas jego zakupu?

Wydajność laptopów może być zbliżona do PC

Współcześnie komputery przenośne naprawdę efektywnie gonią sprzęty stacjonarne, biorąc oczywiście pod uwagę moc obliczeniową. Choć potężny laptop przeznaczony dla graczy, który pozwala uruchamiać najnowsze tytuły gier, nieco traci na swojej mobilności z racji większej wagi oraz krótkiego czasu pracy na baterii (przy pełnym obciążeniu), to jednak udowadnia, że jest to możliwe.

Co jednak w przypadku, gdy chcemy mieć laptop do multimediów? Na pewno należy celować w sprzęt wydajniejszy, z nieco wyższej półki, ale to nie oznacza, że będzie trzeba wybierać najpotężniejsze i najdroższe komputery. W standardowym zastosowaniu zależy nam na pewno na swobodnym przeglądaniu internetu, możliwości oglądania filmów w rozdzielczości FHD lub nawet 4k, przeglądaniu zdjęć czy prostym edytowaniu grafik lub ich tworzeniu. Oczywiście sprzęt taki wykorzystujemy również do słuchania muzyki, ale pod tym kątem nawet najlepsze aplikacje audio nie są specjalnie wymagające. Efekt jest taki, że kupując taki sprzęt, mniej interesujemy się jego układem graficznym, a bardziej zwracamy uwagę na takie elementy, jak:

  • moc procesora,
  • ilość pamięci operacyjnej RAM,
  • pojemność dysku twardego,
  • wielkość matrycy oraz rozdzielczość, w jakiej pracuje,
  • pojemność baterii i czas pracy na jednym ładowaniu.

Jakie procesory są najlepsze w laptopach multimedialnych?

W większości przypadków na pewno nie będziemy potrzebowali prawdziwego demona prędkości do zadań multimedialnych i dlatego najlepiej skupić się na procesorach Intel z serii i5. Jeśli mamy nieco więcej gotówki na swój nowy komputer, to można celować w wyższą półkę, a więc serię i7, procesor, który na pewno wystarczy nam na lata bezproblemowego użytkowania.

W niektórych komputerach spotkamy również jednostki centralne od AMD. Procesory te mają mniej fanów, ale jeśli już decydujemy się na taki komputer, to dobrze, jeśli będzie to jakaś jednostka z serii A6.

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?

Wątpliwości mogą pojawić się w przypadku układów graficznych, które znajdziemy na pokładzie laptopów do multimediów. Układy zintegrowane to w zdecydowanej większości grafiki z serii Intel o różnych oznaczeniach, które tak naprawdę w zupełności wystarczą do płynnego wyświetlania filmów nawet w najwyższej rozdzielczości, czy do edycji prostej grafiki. Jeśli jednak mamy w planach od czasu do czasu uruchomić sobie na komputerze jakąś grę lub specjalistyczny program do rysowania, to lepiej postawić na układy dedykowane, z wyższej półki i przede wszystkim wyposażone we własną pamięć operacyjną. Układy zintegrowane dzielą pamięć RAM z tą, którą mamy na płycie głównej, co na pewno ogranicza ich możliwości.

Matrycę dobieramy przede wszystkim do własnych potrzeb

Dużo swobody mamy natomiast w przypadku wyboru matrycy naszego komputera. Możliwości są ogromne, ale naszym zdaniem szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy laptop będzie nam służył przede wszystkim w domu, czy jednak chcemy z niego często korzystać mobilnie. Jak w takim razie dobrać wielkość?

  • użytkowanie mobilne – w tym przypadku minimalna wielkość matrycy nie ma znaczenia, ale naszym zdaniem komputery z matrycą większą niż 15 cali poważnie tracą na swojej mobilności, o czym warto pamiętać,
  • użytkowanie stacjonarne – jeśli komputer będzie używany głównie w domu, stacjonarnie, to warto pokusić się na droższe, ale większe matryce, chociażby 17 czy 19 cali. Przyjemność oglądania filmów czy grania w gry będzie naprawdę o wiele większa.

Trzeba zwrócić uwagę także na to, czy matryca jest błyszcząca, czy matowa. W przypadku błyszczącej mamy żywsze kolory, ale i niską czytelność ekranu wtedy, gdy pada na niego światło słoneczne. Są one efektywne tylko przy użytku domowym. Do pracy z komputerem w terenie lepiej wybierać matryce matowe. Kolory są mniej żywe, ale da się na nich w miarę komfortowo pracować nawet w silnym słońcu.

Pamięć operacyjna oraz dodatki

Na koniec zostaje nam kwestia pamięci operacyjnej RAM. Standardem jest obecnie przynajmniej 8GB na pokładzie i to zupełnie wystarczy przy podstawowym użytkowaniu komputera. Gracze lub osoby bawiące się w projektowanie grafiki powinny szukać komputera z większą ilością pamięci. Oczywiście, najczęściej w laptopie można pamięć rozbudować już po zakupie.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na ilość gniazd USB, które są dzisiaj bardzo przydatne. Koniecznie powinien być oczywiście port HDMI. Ważna będzie również pojemność baterii, jeśli z komputera chcemy często korzystać w terenie. Dobrze jest zwracać tutaj uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu, który najlepiej obrazuje nam to, w jakim stopniu dana bateria jest efektywna.

Musimy mieć do tego świadomość, że jeśli jesteśmy miłośnikami dobrego i czystego dźwięku, to raczej żadne wbudowane w komputer głośniki nie spełnią naszych oczekiwań. Nie musimy się specjalnie nimi sugerować. Do oglądania filmów czy słuchania muzyki w terenie praktycznie zawsze wystarczą, ale w warunkach domowych i tak będzie trzeba podłączyć zewnętrzny sprzęt audio, który zagwarantuje nam prawdziwą czystość oraz głębię dźwięku.


Bądź na bieżąco - promocje, rabaty i nowości