Laptop dla grafika - jak wybrać mobilną stację roboczą

Planujesz kupić nowy laptop dla grafika, ale nie wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę? Chcesz, by komputer był szybki i wydajny w takich programach jak Photoshop, Corel oraz innym oprogramowaniu do obróbki wideo i grafiki? Z naszym poradnikiem łatwo znajdziesz idealny laptop, na którym praca z programami graficznymi będzie przyjemna i komfortowa. Podpowiadamy jakie parametry są najważniejsze i co dodatkowo warto dokupić, by praca była najbardziej efektywna.

 

Laptop dla grafika to tak na prawdę mobilna stacja robocza. Fakt, że obróbka grafiki wymaga dużej mocy obliczeniowej wydaje się być "oczywistą oczywistością". Wystarczy spojrzeć na porównanie laptopa do przeglądania internetu z laptopem do gier. Bez wydajnego procesora i solidnej karty graficznej nie mamy co marzyć, że uruchomimy najnowsze produkcje. W przypadku obróbki grafiki jest podobnie - z tym, że tutaj nie mówimy o zabawie - a o pracy specjalisty, na którego zatrudnienie wydajemy niemałe pieniądze. Czas grafika jest cenny - stąd czas jaki musi on spędzić czekając na przetworzenie obrazu przez komputer - to strata jego lub naszych pieniędzy. Osobna kwestia, że niektórych projektów wielkoformatowych nie da się po prostu zrealizować na zbyt słabym komputerze. Moc obliczeniowa to jedno. Kolejna kluczowa kwestia to przygotowanie do druku. Ilu początkujących grafików płakało, gdy okazywało się, że po wydruku kolory wyglądały zupełnie inaczej niż na ekranie komputera i na projekcie, który pokazywali klientowi. Taki brak profesjonalizmu może oznaczać ogromne straty dla zleceniodawcy - albo na ponowny wydruk - albo wizerunkowe, jeśli błędu nie uda się odkręcić odpowiednio wcześnie. Poniżej prezentujemy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród naszych klientów, popartej statystykami sprzedaży. Pokazuje ona które parametry są najważniejsze przy wyborze laptopa dla grafika. Począwszy od jakości ekranu, poprzez moc procesora, szybkość i pojemność dysku twardego, wydajność karty graficznej, na wydajności chłodzenia i możliwości podłączenia dodatkowych akcesoriów skończywszy. Zapraszamy do lektury.

Laptop dla grafika - mobilna stacja robocza.

 

Laptop dla grafika – jakie parametry musi posiadać mobilna stacja robocza?

Musimy doprecyzować, że kiedy mówimy o laptopie dla grafika - czyli o mobilnej stacji roboczej - nie mamy na myśli osoby, która zajmuje się grafiką na poziomie zdjęć legitymacyjnych czy projektowaniu ulotek. Interesuje nas praca z fotografiami w dużej rozdzielczości, złożonymi projektami graficznymi, modelowaniem 3D, czy innymi wymagającymi wysokich rozdzielczości i dokładności plikami przeznaczonymi do druku. Okazuje się, że najważniejszym elementem specyfikacji jest matryca - jej technologia i rozdzielczość. Grafik chce mieć pewność, że to co widzi na ekranie będzie oddawało rzeczywistość, czy wyglądało tak samo po wydruku. Absolutnie minimum to 100% odwzorowania palety sRGB. W tej przestrzeni pracuje system Windows, stąd tworząc projekty możemy być spokojni, że na innych komputerach będą wyglądały podobnie. To jednak za mało kiedy chodzi o druk - tutaj potrzebne jest praca w standardzie Adobre RGB. W stacjach roboczych mamy do dyspozycji matryce Dream Color, zapewniające pokrycie 100% Adobe RGB - wymagają one jednak pracy z kalibratorem kolorów, żeby nie przesycały barw.

W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na dysk. Jeszcze do niedawna grafik pracował na trzech różnych dyskach - systemowym, na magazyn danych oraz superszybkie, tzw. scratch - do bieżącej pracy. Na szczęście rozwój dysków półprzewodnikowych sprawił, że mamy do dyspozycji dyski SSD PCIe, które z powodzeniem służą jako dysk systemowy i do bieżącej pracy. Charakterystyka pracy determinuje czy będziemy wykorzystywali dodatkow dysk HDD na dane, czy zapewnimy sobie backup w postaci wykorzystania RAID oraz jakie powierzchnie będą nam potrzebne. Przyjmujemy, że minimum na system oraz do pracy to 512GB SSD PCIe. Do tego 1TB HDD lub 1TB SSD SATA na dane. Wariant pośredni to 1TB SSD PCIe do pracy, oraz 2TB HDD na dane. Maksimum stanowią dwa dyski SSD 1TB PCIe pracujące w RAID, wspierane dwoma dyskami 3TB HDD - rownież w RAID.

Następny w kolejności jest procesor. Tutaj możemy już zapomnieć o jednostkach niskonapięciowych. W mobilnych stacjach roboczych rekomendujemy procesor Intel Core i7 - 8750H lub Intel Core i7-8850H, wyposażone w sześć rdzeni oraz dwanaście wątków logicznych. Jeżeli taka moc to nadal za mało - mamy do dyspozycji np. Intel Core i9-8950HK oraz procesory z rodziny Intel XEON - wyżej taktowane oraz z większą ilością pamięci cache.

Profesjonalne laptopy dla grafików - takie jak HP ZBook, Lenovo ThinkPad P, Dell Precision czy Fujitsu Celsius - wyposażone są w profesjonalne karty graficzne - nVidia Quadro. Posiadają one certyfikaty zgodności z oprogramowaniem projektowym - wydawane przez niezależnych producentów oprogramowania. Sprzętowo wspierają również wiele procesów poprzez framework nVidia CUDA. Do niedawna przepaść pomiędzy kartami GTX a Quadro w programach graficznych była ogromna. Obecnie jednak programy wspireają również standard OpenCL i przewaga kart profesjonalnych uwidacznia się w kwesti pracy na wielu monitorach, oraz w bardzo specyficznych zastosowaniach inżynierskich. Założenie jest proste - im mocniejsza karta graficzna, tym krótszy czas oczekiwania.

Podobnie sytuacja ma się z pamięcią RAM. Absolutne minimum to 16GB RAM. Warto zwiększyć ilość do 32GB. Mobilne stacje robocze są w stanie obsłużyć do 64GB RAM w czterech kościach.

Idealny laptop dla grafika

Przedstawiliśmy ogólny zarys laptopa dla grafika. Pokazaliśmy na jakie parametry zwracają uwagę nasi klienci wybierając kupowane u nas komputery. Czas przyjrzeć się bardziej dokładnie poszczególnym podzespołom i omówić elementy specyfikacji optymalnej mobilnej stacji roboczej. Zaczynajmy!

Matryca dla grafika – pierwszy krok determinujący wybór

Matryca Dream Color - 100% Adobe RGB

W zasadzie laptop o przekątnej ekranu mniejszej niż 15,6 cala dla grafika jest mało przydatny - zwłaszcza podczas intensywnej pracy, w której trakcie wymagany jest choćby minimalny komfort. Dostępne są większe mobilne stacje robocze o przekątnej 17,3 cala. Za tą wielkością przemawiają dwa argumenty - przede wszystkim większy ekran i wielkość wyświetlanych elementów. Wartością dodaną jest lepsze chłodzenie - to logiczne, że w większej obudowie mamy więcej miejsca na cyrkulację powietrza i odprowadzenie temperatury. Popularne "siedemnastki" mogą być wydajniejsze od "piętnastek", są też niestety wyraźnie cięższe - o czym trzeba pamiętać, jeśli waga ma znaczenie. Podobnie wygląda kwestia rozdzielczości - poniżej Full HD (1920x1080) nie da się zmieścić na ekranie wystarczająco dużo elementów i powierzchnia pracy będzie zbyt mała. Do dyspozycji mamy matryce 4K (3840x2160), na których upakowanie pikseli - a co za tym idzie - jakość detali, będzie zdecydowanie większa. Takie laptopy dla grafików tworzących skomplikowane struktury będą najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy potrzebują przepłacać za 4K - ponieważ dla ich projektów w zupełności wystarczy FHD, a 4K będzie wymagało powiększania obrazu lub stosowania skalowania, które może nie działać poprawnie w niektórych aplikacjach. W tym przypadku trzeba kierować się specyfiką pracy, a nie zasadą im więcej tym lepiej.

Równie istotnym elementem, który bezsprzecznie ma wpływ na efekty pracy, jest odwzorowanie kolorów. Można przyjąć, że dobra matryca spełniająca wysokie wymagania graficzne to odtworzenie całej palety barw sRGB oraz jak najwięcej AdobeRGB. Warto jednak zwrócić uwagę, że dla niektórych projektów może to być za mało, zwłaszcza w tych, gdzie każdy detal musi być odwzorowany ze szczególną starannością, wręcz precyzją. W takim przypadku laptop dla grafika z matrycą IPS DreamColor (100% pokrycia obydwu standardów) jest słusznym wyborem. Obok odwzorowania kolorów musimy mieć na uwadze również jasność ekranu, czyli luminację. Dla mniej skomplikowanych projektów graficznych minimum 250 cd/m², w zaawansowanych laptopach podświetlenie sięga już poziomu 400 czy 600 cd/m². Recenzje i testy pokażą nam, czy podświetlenie jest równomiernie rozłożone na całym ekranie. Pewnym wyznacznikiem jest tuaj cena - dobry ekran musi kosztować i nie da się tego zmienić. Na szczęście w high-endowych maszynach montowane są ekrany spełniające wysokie standardy jakości.

Kolejnym parametrem matrycy, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę to charakter jej powierzchni. Zdecydowanie sięgamy po rozwiązania matowe, ponieważ błyszczące w dobrze naświetlonych wnętrzach mogą utrudnić pracę, działając jak swoistego rodzaju lustro.

Należy podkreślić, że graficy najczęściej pracują co najmniej na dwóch, a czasami nawet na większej liczbie monitorów podłączonych do jednostki centralnej. Dobór ekranów jest indywidualną kwestią warsztatu każdego grafika. Czasami nie ma sensu kupować najdroższego laptopa z matrycą Dream Color, a lepiej zdecydować się na nieco tańszy ekran oddający 100% sRGB - mając na uwadze, że i tak będzie on wspierany jednym lub dwoma monitorami zewnętrznymi o zdecydowanie większej powierzchni, na których możemy zadbać o szeroki gamut.

Dysk twardy dla grafika – szybkość pracy i magazyn projektów

Dysk twardy dla grafika SSD

Kto zaczynał swoją przygodę ze sprzętem komputerowym w latach kiedy w Polsce dopiero pojawiał się internet doskonale pamięta, że prędkość dostępu procesora do danych zawsze stanowiła wąskie gardło w prędkości pracy. Producenci zmieniali architekturę, zwiększali ilość pamięci podręcznej procesora, ilość pamięci operacyjnej RAM, pojawiały się kolejne generacje standardu SATA - wszystko w celu zapewnienia jak najszybszego dostępu do danych w celu ich obróbki. Wspomnieliśmy we wstępie, że do niedawna profesjonalni graficy pracowali nawet na trzech dyskach - różniących się prędkością odczytu, prędkością zapisu oraz ilością operacji na sekundę. Wyróżnialiśmy dysk systemowy, dysk do bieżącej pracy oraz dysk stanowiący magazyn projektów. Wraz z pojawieniem się nośników półprzewodnikowych SSD, pracujących na magistrali PCI Express z interfejsem NVMe, które potrafią równocześnie prowadzić odczyt i zapis - nie jest to już konieczne. Przykładowy dysk widoczny na zdjęciu SSD Samsung 970 PRO 512GB oferuje prędkość odczytu na poziomie 3500MB/s, zapisu na poziomie 2300MB/s. Bez wdawania się w szczegółowe analizy możemy przyjąć, że prędkość odczytu i zapisu danych dla dysku HDD waha się pomiędzy 50MB/s a 120MB/s. To pokazuje, że nowe dyski są od 30 do 70 razy szybsze niż tradycyjne talerze.

Każda realizacja graficzna wymaga dość dużej przestrzeni dyskowej - w celu przechowywania materiałów źródłowych przeznaczonych do obróbki oraz już obrobionych gotowych projektów. Oprócz tego konieczne jest utrzymanie w pełnej dyspozycji systemu operacyjnego wraz z wykorzystywanymi programami graficznymi. Najwięcej miejsca zajmują filmy - jednak laptop dla filmowca opisujemy w odrębnym artykule. Laptop dla grafika plasuje się w tym względzie na drugim miejscu - projekty graficzne potrzebują więcej miejsca niż projekty architektoniczne, ale nie aż tak dużo jak filmy. Dlatego laptop dla grafika powinien być wyposażony albo w jeden pojemny i szybki dysk SSD - np. SSD Samsung 970 PRO 1TB. Alternatywę stanowią dwa dyski twarde pracujace razem - np. SSD Samsung 970 PRO 512GB + HDD Seagate Firecuda 2TB 2,5''.  Pierwszy dysk SSD 512 GB – cichy i trwały układ, który gwarantuje szybkie uruchomienie systemu operacyjnego oraz programów graficznych, a także przechowuje bieżąco obrabiane materiały. Natomiast drugi dysk może być tradycyjnym i tańszym rozwiązaniem HDD, które zapewni większą pojemność (np. 2 TB), a jego zadaniem będzie przechowywanie materiałów źródłowych oraz zakończonych już projektów.

Mobilne stacje robocze, w zależności od producenta i rozmiaru, oferują możliwość zamontowania nawet od 3 do 5 dysków. Np. HP ZBook 17 pozwala zamontować 4 dyski - (3 x M.2 PCIe +1 x 2,5" SATA). Lenovo ThinkPad P72 udostępnia 3 miejsca na dyski - (2 x M.2 + 1 x 2,5" SATA). Dell Precision 7730 oddaje nam do dyspozycji 5 złącz dysków - (4 x M.2 PCIe + 1 x 2,5" SATA).  Dzięki temu możemy dobrać tyle pamięci ile potrzebujemy do naszej specyfiki pracy. Możemy również pokusić się o zduplikowanie np. dysku na magazyn danych i połączyć je macierzą RAID w celu zwiększenia bezpieczeństwa przechowywanych projektów.

Jaka karta graficzna dla grafika – wybór podyktowany projektami

Jaka karta graficzna dla grafika - nVidia Quadro

W jaką kartę graficzną powinien być wyposażony laptop dla grafika? Przed odpowiedzią na tak postawione pytanie należałoby zadać kolejne - "a dla kogo ten wywiad"? I chodzi tutaj przede wszystkim o doprecyzowanie projektów nad któryim pracuje grafik - co zaznaczamy już w tytule akapitu. Metafory z branży motoryzacyjnej są bardzo płodne, dlatego pozwolimy sobie skorzystać z takowej. Weźmy jako przykład zadanie polegające na przewiezieniu jednej europalety towaru. Auto osobowe - czy to sedan, czy to kombi - nie nadaje się do tego. Jest jak zintegrowana karta graficzna. Zasadniczo da się to wykonać samochodem użytkowo - osobowym, weźmy takiego np. "kangura". Drzwi z tyłu oraz przestrzeń ładunkowa umożliwią przewóz palety. Mamy tutaj do czynienia z konsumencką kartą dedykowaną - GeForce GTX. A co zrobić kiedy takich palet mamy do przewiezienia osiem? Albo będziemy kursować osiem razy naszym "kangurem", albo wykorzystamy auto o odpowiedniej ładowności. Poradziliśmy sobie z objętością - brawo MY. Zwiększamy zatem poziom trudności - przewoziliśmy paletę pierza luzem. A teraz mamy do przewiezienia odlewy żeliwne. Bez ciężarówki nie pojedziemy.

OK - wróćmy do naszej branży. Powyższa metafora jest pewnym uproszczeniem - nie jest jednak pozbawiona sensu. Nie dyskutujemy w ogóle o kartach zintegrowanych, bo nie zapewnią one wymaganej wydajności. Zdarzają nam się jednak klienci, którzy upierają się, że chcą stację roboczą z grafiką GeForce zamiast Quadro. Jesteśmy w stanie zrozumieć takie podejście - musi ono jednak wynikać ze specyfiki pracy użytkownika. Zacznijmy od buforowania tzw. "obszarów wydzielonych" - procesory konsumenckich kart optymalizowane są głównie pod względem wydajności jednowątkowych - mają dobrze radzić sobie w grach 3D, wykorzystując biblioteki DirectX oraz ewentualnie OpenGL. Optymalizacja jednowątkowa oznacza, że GeForce GTX mogą sprzętowo obsłużyć tylko jeden wydzielony obszar - "jedną europaletę". Do gier to wystarcza - działa jeden wątek, na pełnym ekranie. Taka karta będzie OK dla grafika, który pracuje w podobny sposób.

Weźmy jednak na warsztat inną specyfikę pracy. Typowa aplikacja zawiera zarówno elementy 2D i 3D. Podczas pracy poszczególne widoki nakładają się na siebie. Aby poprawnie wyświetlać obraz musi być on podzielony na serię obszarów wydzielonych. Karty nVidia Quadro potrafią sprzętowo buforować do ośmiu obszarów bez strat sprzętowych. Można to porównać do odpalenia ośmiu gier pełnoekranowych jedna nad drugą. Mamy zatem kartę, która potrafi przewieźć 8 europalet równocześnie. Jest to dopiero początek różnic. Dalej pojawiają się tak istotne kwestie jak sprzętowe wygładzanie linii, wsparcie sprzętowe dla operacji logicznych, sprzętowa obsługa płaszczyzn przekroju, optymalizacja zarządzania pamięcią, sprzętowe nakładanie płaszczyzn, poczwórne buforowanie stereo. Skupimy się jeszcze na moment na certufikacji ISV (Independent Software Vendors). nVidia ściśle współpracuje z producentami oprogramowania do obróbki grafiki i projektowania. Dzięki tej współpracy, nVidia gwarantuje kompatybilność z czołowymi aplikacjami. Co więcej - panel kontrolny nVidia Quadro pozwala użytkownikowi na ustawienie parametrów specyficznych dla danej aplikacji, w której pracuje. Jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie - co istotne - przeznaczone dla użytkowników, którzy będą w stanie te różnice wykorzystać.

Podsumowując - do prac graficznych rekomendujemy profesjonalne karty graficzne z rodziny nVidia Quadro. Mamy do dyspozycji podstawowe modele nVidia Quadro P1000 (4GB GDDR5), bardziej wydajne nVidia Quadro P4200 (8GB GDDR5). Na zamówienie jesteśmy w stanie złożyć również stacje robocze z potężniejszymi kartami - np. nVidia Quadro P5200 (16GB GDDR5). Nie zamykamy się jednak i jeśli specyfika pracy tego wymaga, oferujemy naszym klientom laptopy wyposażone w konsumenckie karty graficzne. Na przykład nVidia GeForce GTX 1060 (6GB) lub wchodzące do sprzedaży GeForce RTX 2080 (8GB).

Jaki procesor w laptopie dla grafika?

Procesor Intel Core

Komputer dla grafika jest narzędziem jego pracy. Jest dobrem inwestycyjnym - ma na siebie zapracować. Co z tego, że matryca będzie wyświetlała pełną paletę RGB, dysk będzie hulał z prędkością światła, karta graficzna wyświetlała i przetwarzała grafikę - jeśli wąskim gardłem okaże się procesor? Tendencja w produkcji oprogramowania, a tym samym procesorów, zmierza w kierunku wielowątkowości. Z wydajnością pojedynczego rdzenia - taktowaniem zegara - doszliśmy już do momentu, w którym trudno wycisnąć więcej. Trzeba zatem podzielić obliczenia na mniejsze paczki i liczyć większą ilością rdzeni i wątków. Jak łatwo wywnioskować - procesor dla grafika powinien posiadać dopasowaną do zaawansowania projektów ilość rdzeni, o odpowiednim taktowaniu. Bazując na Państwa opiniach i naszym doświadczeniu, doszliśmy do wniosku, że większość grafików nie potrzebuje w swojej pracy funkcji korekcji błędów - ECC. Stąd stosowanie procesorów wspierających tą technologię może mieć sens tylko w przypadku, jeżeli ich wydajność jest wyższa od non-ECC.

W zasadzie na tym można się zatrzymać, jeśli wybieramy procesor w laptopie dla grafika - freelancera. Wydajność to wszystko na co musi on zwrócić uwagę. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku korporacji. Tutaj często wymagane jest, żeby procesor wspierał technologię vPro, która wspiera działy IT w zarządzaniu sprzętem. Zakładamy jednak, że pracownik działu IT będzie doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jaki procesor musi wybrać, żeby wspierał on przywołaną technologię.

Wystarczy ogólnego wprowadzenia - czas na konkretne jednostki. W mobilnych stacjach roboczych wiodący producenci zgodnie przyjmują jako minimum procesor Intel Core i7-8750H. Procesor wyposażono w 6 rdzeni fizycznych (12 wątków logicznych dzięki HyperThreading). Jego taktowanie dzięki TurboBoost może wzrosnąć z 2.20GHz aż do maksymalnie 4.1GHz. W testach wydajności PassMark procesor ten osiąga punktację ok. 12500 punktów.  Rekomendujemy branie pod uwagę tego procesora jako podstawowego procesora dla grafika. "Większym bratem" opisywanego procesora i opcją medium jest Intel Core i7-8850H. Również wyposażony w 6 rdzeni fizycznych oraz 12 wątków logicznych, jednak nieco wyżej taktowany - 2.60GHz do 4.3GHz w trybie Turbo. Ten model obsługuje technologię Intel vPro, w testach PassMark osiąga punktację w okolicach 13100 punktów.

W najbardziej zaawansowanych laptopach dla grafikow znajdziemy dwa procesory z serii Intel XEON - są to Intel Xeon E-2176M oraz Intel Xeon E-2186M. Oba posiadają 6 rdzeni i 12 wątkow logicznych, podobnie jak procesory z serii i7. Oba wspierają technologię vPro. Przy czym Intel Xeon E-2176M jest taktowany od 2.70GHz do 4.4GHz, dzięki czemu osiąga PassMark ok. 13900 punktów. Natomiast Intel Xeon E-2186M jes taktowany od 2.90GHz do 4.60GHz, co pozwala na osiągnięcie PassMark ok. 14600 punktów. W przeciwieństwie do procesorów z serii Intel Core, procesory XEON wspierają pamięć buforowaną ECC.

Wyjątkiem spośród producentów jest stacja robocza DELL Precision 7730, w której możemy spotkać się z procesorem Intel Core i9-8950HK. Jego taktowanie i ilość rdzeni odpowiada Xeonowi E-2186M, dzięki czemu w PassMark osiąga ok. 14400 punktów. Nie wspiera technologii Intel vPro, nie wspiera również pamięci buforowanej ECC. Jest to jednostka która ma oddać maksymalną moc obliczeniową, bez dodatkowych udogodnień technologicznych, dzięki czemu jej cena może być niższa aniżeli w przypadku zbliżonego pod kątem wydajności E-2186M.

Pamięć RAM – wsparcie dla procesora

RAM mobilna stacja robocza

Pamięć RAM jest bardzo istotny elementem specyfikacji laptopa dla grafika, który często bywa traktowany zbyt lekko. Skupiamy się na matrycy, na karcie graficznej, na dyskach, na procesorze. RAM ważne żeby był, i żeby było go dużo. Tymczasem pamięć operacyjne RAM pełni bardzo istotną funkcję - stanowi bezpośrednie wsparcie dla dokonywanych przez procesor obliczeń. Jej parametry nie sprowadzają się wyłącznie do pojemności. Umówmy się, że nie można nauczyć się w życiu wszystkiego - i najczęściej grafik nie będzie inżynierem informatyki - żeby analizować wszystkie zawiłości technologiczne pamięci RAM. Jednak analiza takich parametrów jak pojemność, opóźnienie (CL - czas utajenia) oraz częstotliwość taktowania stanowią trzy podstawowe parametry na które należy zwrócić uwagę. Do tego dołóżmy czwarty parametr - opcjonalny - buforowanie ECC, jeżeli zdecydowaliśmy się na procesor XEON i nasze projekty wymagają korekcji błędów.

 

Akumulator – czy możemy oczekiwać długiej pracy bez doładowania?

Akumulator do laptopa HP CA06XL Long Life (6 cell) [E7U21AA]

Niestety jest to nadal słaba strona laptopów dla grafika, które przecież muszą charakteryzować się wysoką wydajnością i pojemnością. Szczególnie jest to dotkliwe, gdy zadany projekt dotyczy pracy w terenie, gdzie nie mamy możliwości doładowania akumulatora. Co prawda systemy zarządzania energią, a także inne elementy nowoczesnych notebooków według producentów pozwalają już na pracę powyżej 8 godzin, ale raczej należy to traktować z przymrużeniem oka, ponieważ podawane dane dotyczą ich funkcjonowania z wykorzystaniem aplikacji niewymagających zbyt dużo energii. W zasadzie biorąc pod uwagę najlepsze laptopy dla grafika, kierujmy się zasadą ich przydatności do określonych zadań, ponieważ długość pracy bez doładowania niewiele się różni i zapewni maksymalnie 4 godziny funkcjonowania.

Wygoda użytkowania – na co zwracamy uwagę?

Ergonomiczny laptop dla grafika

Nowoczesne laptopy dla grafików to przede wszystkim urządzenia, z którymi mogą się bez problemu przemieszczać i wykorzystywać produktywnie np. w czasie podróży, czy też w specjalnie przygotowanych i ogólnodostępnych miejscach. Mobilność notebooków to charakterystyczna cecha ich wszechstronności. Jednak z uwagi na czas spędzany nad realizacją różnorodnych zadań bardzo istotną sprawą jest ergonomia, a więc zasadnicza wygoda użytkowania laptopów. Niezależnie od tego, czy są wyposażone w pakiet biurowy, czy też mają specjalistyczne narzędzia do obróbki projektów graficznych, muszą zapewniać właściwy dla danej pracy komfort.

Wybieramy zatem odpowiednią do określonych wymagań i stylu pracy klawiaturę niekoniecznie prezentującą walory estetyczne. Równie ważna będzie jakość touchpada, który zapewni adekwatną dla skomplikowanych projektów graficznych precyzję. Nie oznacza to jednak, że laptopy z pakietem biurowym mają mieć gorszą płytkę dotykową, ponieważ wiele czynności, chociażby księgowych również wymaga pełnej kontroli nad kursorem.

Wybierając określony model notebooka, zwracamy także uwagę na głośność systemu chłodzenia. Nic tak nie rozprasza, jak irytujące buczenie urządzenia, na którym pracujemy przez wiele godzin. Sprawdzamy również czas nagrzewania się obudowy, ponieważ kiedy staje się szybko gorąca niestety obniża zarówno komfort pracy, jak i np. zegary procesora. Dlatego najlepiej zdecydować się na wskazane przez branżowych fachowców laptopy, które wyróżniają się niską emisją hałasu i ciepła.

Urządzenia zewnętrzne – optymalne rozmieszczenie gniazd i portów USB

Porty i gniazda w laptopie

Zarówno dla grafików, jak i pracowników biurowych bardzo ważnym elementem wyboru laptopa jest odpowiednie rozmieszczenie portów dedykowanych dla różnych zewnętrznych urządzeń np. skanera, drukarki, dysku twardego, czy też monitora. Optymalne usytuowanie gniazd to ich obecność w tylnej części notebooka, natomiast porty USB 3.0 najlepiej, gdy są równomiernie rozmieszczone na trzech jego krawędziach. Niezależnie od przeznaczenia urządzenia warto pokusić się o wybór modelu umożliwiającego współpracę ze stacją dokującą. W ten sposób poszerzymy liczbę dostępnych gniazd dedykowanym różnym urządzeniom, takim jak np. zewnętrzna klawiatura lub myszka skutecznie zastępująca touchpad.

Dodatkowe akcesoria – poprawa funkcjonalności i komfortu pracy

Dysk twardy HDD - zewnętrzny na USB

Poszerzeniu funkcjonalności wybranego laptopa oraz poprawie komfortu korzystania z niego towarzyszy konieczność posiadania dodatkowych kompatybilnych akcesoriów, w tym między innymi: stacji dokujących i replikatorów portów, różnego rodzaju adapterów, dysków zewnętrznych i kart rozszerzeń, stolików, podstawek chłodzących i napędów optycznych. Warto także zadbać o estetykę i regularną konserwację notebooka poprzez wykorzystanie sprężonego powietrza oraz specjalnych chusteczek kosmetycznych, a także pianek i żelów czyszczących.

Czy wybór właściwego do potrzeb laptopa jest teraz łatwiejszy?

Notebook do prac w programach graficznych

Bezsprzecznie nasz poradnik w dużym stopniu przybliża krok po kroku do istotnych aspektów, które w ostatecznym rezultacie wykreują laptop najlepszy dla grafika. Jednak niekoniecznie musi to być zgodne z ostatecznym wyborem, ponieważ barierą może być dość wysoka jego cena. Dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów, którzy idealnie skomponują notebook zgodnie z wymogami zakładanej pracy i możliwościami nabywczymi.

Polecane laptopy dla grafików


Kontakt ze sklepem

GG: 50228623