Laptop dla grafika - jak wybrać mobilną stację roboczą

Planujesz kupić nowy laptop dla grafika, ale nie wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę? Chcesz, by komputer był szybki i wydajny w takich programach jak Photoshop, Corel oraz innym oprogramowaniu do obróbki wideo i grafiki? Z naszym poradnikiem łatwo znajdziesz idealny laptop, na którym praca z programami graficznymi będzie przyjemna i komfortowa. Podpowiadamy jakie parametry są najważniejsze i co dodatkowo warto dokupić, by praca była najbardziej efektywna.

 

Laptop dla grafika to tak na prawdę mobilna stacja robocza. Fakt, że obróbka grafiki wymaga dużej mocy obliczeniowej wydaje się być "oczywistą oczywistością". Wystarczy spojrzeć na porównanie laptopa do przeglądania internetu z laptopem do gier. Bez wydajnego procesora i solidnej karty graficznej nie mamy co marzyć, że uruchomimy najnowsze produkcje. W przypadku obróbki grafiki jest podobnie - z tym, że tutaj nie mówimy o zabawie - a o pracy specjalisty, na którego zatrudnienie wydajemy niemałe pieniądze. Czas grafika jest cenny - stąd czas jaki musi on spędzić czekając na przetworzenie obrazu przez komputer - to strata jego lub naszych pieniędzy. Osobna kwestia, że niektórych projektów wielkoformatowych nie da się po prostu zrealizować na zbyt słabym komputerze. Moc obliczeniowa to jedno. Kolejna kluczowa kwestia to przygotowanie do druku. Ilu początkujących grafików płakało, gdy okazywało się, że po wydruku kolory wyglądały zupełnie inaczej niż na ekranie komputera i na projekcie, który pokazywali klientowi. Taki brak profesjonalizmu może oznaczać ogromne straty dla zleceniodawcy - albo na ponowny wydruk - albo wizerunkowe, jeśli błędu nie uda się odkręcić odpowiednio wcześnie. Poniżej prezentujemy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród naszych klientów, popartej statystykami sprzedaży. Pokazuje ona które parametry są najważniejsze przy wyborze laptopa dla grafika. Począwszy od jakości ekranu, poprzez moc procesora, szybkość i pojemność dysku twardego, wydajność karty graficznej, na wydajności chłodzenia i możliwości podłączenia dodatkowych akcesoriów skończywszy. Zapraszamy do lektury.

Laptop dla grafika - mobilna stacja robocza.

Laptop dla grafika – jakie parametry musi posiadać mobilna stacja robocza?

Musimy doprecyzować, że kiedy mówimy o laptopie dla grafika - czyli o mobilnej stacji roboczej - nie mamy na myśli osoby, która zajmuje się grafiką na poziomie zdjęć legitymacyjnych czy projektowaniu ulotek. Interesuje nas praca z fotografiami w dużej rozdzielczości, złożonymi projektami graficznymi, modelowaniem 3D, czy innymi wymagającymi wysokich rozdzielczości i dokładności plikami przeznaczonymi do druku. Okazuje się, że najważniejszym elementem specyfikacji jest matryca - jej technologia i rozdzielczość. Grafik chce mieć pewność, że to co widzi na ekranie będzie oddawało rzeczywistość, czy wyglądało tak samo po wydruku. Absolutnie minimum to 100% odwzorowania palety sRGB. W tej przestrzeni pracuje system Windows, stąd tworząc projekty możemy być spokojni, że na innych komputerach będą wyglądały podobnie. To jednak za mało kiedy chodzi o druk - tutaj potrzebne jest praca w standardzie Adobre RGB. W stacjach roboczych mamy do dyspozycji matryce Dream Color, zapewniające pokrycie 100% Adobe RGB - wymagają one jednak pracy z kalibratorem kolorów, żeby nie przesycały barw.

W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na dysk. Jeszcze do niedawna grafik pracował na trzech różnych dyskach - systemowym, na magazyn danych oraz superszybkie, tzw. scratch - do bieżącej pracy. Na szczęście rozwój dysków półprzewodnikowych sprawił, że mamy do dyspozycji dyski SSD PCIe, które z powodzeniem służą jako dysk systemowy i do bieżącej pracy. Charakterystyka pracy determinuje czy będziemy wykorzystywali dodatkow dysk HDD na dane, czy zapewnimy sobie backup w postaci wykorzystania RAID oraz jakie powierzchnie będą nam potrzebne. Przyjmujemy, że minimum na system oraz do pracy to 512GB SSD PCIe. Do tego 1TB HDD lub 1TB SSD SATA na dane. Wariant pośredni to 1TB SSD PCIe do pracy, oraz 2TB HDD na dane. Maksimum stanowią dwa dyski SSD 1TB PCIe pracujące w RAID, wspierane dwoma dyskami 3TB HDD - rownież w RAID.

Następny w kolejności jest procesor. Tutaj możemy już zapomnieć o jednostkach niskonapięciowych. W mobilnych stacjach roboczych rekomendujemy procesor Intel Core i7 - 8750H lub Intel Core i7-8850H, wyposażone w sześć rdzeni oraz dwanaście wątków logicznych. Jeżeli taka moc to nadal za mało - mamy do dyspozycji np. Intel Core i9-8950HK oraz procesory z rodziny Intel XEON - wyżej taktowane oraz z większą ilością pamięci cache.

Profesjonalne laptopy dla grafików - takie jak HP ZBook, Lenovo ThinkPad P, Dell Precision czy Fujitsu Celsius - wyposażone są w profesjonalne karty graficzne - nVidia Quadro. Posiadają one certyfikaty zgodności z oprogramowaniem projektowym - wydawane przez niezależnych producentów oprogramowania. Sprzętowo wspierają również wiele procesów poprzez framework nVidia CUDA. Do niedawna przepaść pomiędzy kartami GTX a Quadro w programach graficznych była ogromna. Obecnie jednak programy wspireają również standard OpenCL i przewaga kart profesjonalnych uwidacznia się w kwesti pracy na wielu monitorach, oraz w bardzo specyficznych zastosowaniach inżynierskich. Założenie jest proste - im mocniejsza karta graficzna, tym krótszy czas oczekiwania.

Podobnie sytuacja ma się z pamięcią RAM. Absolutne minimum to 16GB RAM. Warto zwiększyć ilość do 32GB. Mobilne stacje robocze są w stanie obsłużyć do 64GB RAM w czterech kościach.

Idealny laptop dla grafika

Przedstawiliśmy ogólny zarys laptopa dla grafika. Pokazaliśmy na jakie parametry zwracają uwagę nasi klienci wybierając kupowane u nas komputery. Czas przyjrzeć się bardziej dokładnie poszczególnym podzespołom i omówić elementy specyfikacji optymalnej mobilnej stacji roboczej. Zaczynajmy!

Matryca dla grafika – pierwszy krok determinujący wybór

Matryca Dream Color - 100% Adobe RGB

W zasadzie laptop o przekątnej ekranu mniejszej niż 15,6 cala dla grafika jest mało przydatny - zwłaszcza podczas intensywnej pracy, w której trakcie wymagany jest choćby minimalny komfort. Dostępne są większe mobilne stacje robocze o przekątnej 17,3 cala. Za tą wielkością przemawiają dwa argumenty - przede wszystkim większy ekran i wielkość wyświetlanych elementów. Wartością dodaną jest lepsze chłodzenie - to logiczne, że w większej obudowie mamy więcej miejsca na cyrkulację powietrza i odprowadzenie temperatury. Popularne "siedemnastki" mogą być wydajniejsze od "piętnastek", są też niestety wyraźnie cięższe - o czym trzeba pamiętać, jeśli waga ma znaczenie. Podobnie wygląda kwestia rozdzielczości - poniżej Full HD (1920x1080) nie da się zmieścić na ekranie wystarczająco dużo elementów i powierzchnia pracy będzie zbyt mała. Do dyspozycji mamy matryce 4K (3840x2160), na których upakowanie pikseli - a co za tym idzie - jakość detali, będzie zdecydowanie większa. Takie laptopy dla grafików tworzących skomplikowane struktury będą najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy potrzebują przepłacać za 4K - ponieważ dla ich projektów w zupełności wystarczy FHD, a 4K będzie wymagało powiększania obrazu lub stosowania skalowania, które może nie działać poprawnie w niektórych aplikacjach. W tym przypadku trzeba kierować się specyfiką pracy, a nie zasadą im więcej tym lepiej.

Równie istotnym elementem, który bezsprzecznie ma wpływ na efekty pracy, jest odwzorowanie kolorów. Można przyjąć, że dobra matryca spełniająca wysokie wymagania graficzne to odtworzenie całej palety barw sRGB oraz jak najwięcej AdobeRGB. Warto jednak zwrócić uwagę, że dla niektórych projektów może to być za mało, zwłaszcza w tych, gdzie każdy detal musi być odwzorowany ze szczególną starannością, wręcz precyzją. W takim przypadku laptop dla grafika z matrycą IPS DreamColor (100% pokrycia obydwu standardów) jest słusznym wyborem. Obok odwzorowania kolorów musimy mieć na uwadze również jasność ekranu, czyli luminację. Dla mniej skomplikowanych projektów graficznych minimum 250 cd/m², w zaawansowanych laptopach podświetlenie sięga już poziomu 400 czy 600 cd/m². Recenzje i testy pokażą nam, czy podświetlenie jest równomiernie rozłożone na całym ekranie. Pewnym wyznacznikiem jest tuaj cena - dobry ekran musi kosztować i nie da się tego zmienić. Na szczęście w high-endowych maszynach montowane są ekrany spełniające wysokie standardy jakości.

Kolejnym parametrem matrycy, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę to charakter jej powierzchni. Zdecydowanie sięgamy po rozwiązania matowe, ponieważ błyszczące w dobrze naświetlonych wnętrzach mogą utrudnić pracę, działając jak swoistego rodzaju lustro.

Należy podkreślić, że graficy najczęściej pracują co najmniej na dwóch, a czasami nawet na większej liczbie monitorów podłączonych do jednostki centralnej. Dobór ekranów jest indywidualną kwestią warsztatu każdego grafika. Czasami nie ma sensu kupować najdroższego laptopa z matrycą Dream Color, a lepiej zdecydować się na nieco tańszy ekran oddający 100% sRGB - mając na uwadze, że i tak będzie on wspierany jednym lub dwoma monitorami zewnętrznymi o zdecydowanie większej powierzchni, na których możemy zadbać o szeroki gamut.

Dysk twardy dla grafika – szybkość pracy i magazyn projektów

Dysk twardy dla grafika SSD

Kto zaczynał swoją przygodę ze sprzętem komputerowym w latach kiedy w Polsce dopiero pojawiał się internet doskonale pamięta, że prędkość dostępu procesora do danych zawsze stanowiła wąskie gardło w prędkości pracy. Producenci zmieniali architekturę, zwiększali ilość pamięci podręcznej procesora, ilość pamięci operacyjnej RAM, pojawiały się kolejne generacje standardu SATA - wszystko w celu zapewnienia jak najszybszego dostępu do danych w celu ich obróbki. Wspomnieliśmy we wstępie, że do niedawna profesjonalni graficy pracowali nawet na trzech dyskach - różniących się prędkością odczytu, prędkością zapisu oraz ilością operacji na sekundę. Wyróżnialiśmy dysk systemowy, dysk do bieżącej pracy oraz dysk stanowiący magazyn projektów. Wraz z pojawieniem się nośników półprzewodnikowych SSD, pracujących na magistrali PCI Express z interfejsem NVMe, które potrafią równocześnie prowadzić odczyt i zapis - nie jest to już konieczne. Przykładowy dysk widoczny na zdjęciu SSD Samsung 970 PRO 512GB oferuje prędkość odczytu na poziomie 3500MB/s, zapisu na poziomie 2300MB/s. Bez wdawania się w szczegółowe analizy możemy przyjąć, że prędkość odczytu i zapisu danych dla dysku HDD waha się pomiędzy 50MB/s a 120MB/s. To pokazuje, że nowe dyski są od 30 do 70 razy szybsze niż tradycyjne talerze.

Każda realizacja graficzna wymaga dość dużej przestrzeni dyskowej - w celu przechowywania materiałów źródłowych przeznaczonych do obróbki oraz już obrobionych gotowych projektów. Oprócz tego konieczne jest utrzymanie w pełnej dyspozycji systemu operacyjnego wraz z wykorzystywanymi programami graficznymi. Najwięcej miejsca zajmują filmy - jednak laptop dla filmowca opisujemy w odrębnym artykule. Laptop dla grafika plasuje się w tym względzie na drugim miejscu - projekty graficzne potrzebują więcej miejsca niż projekty architektoniczne, ale nie aż tak dużo jak filmy. Dlatego laptop dla grafika powinien być wyposażony albo w jeden pojemny i szybki dysk SSD - np. SSD Samsung 970 PRO 1TB. Alternatywę stanowią dwa dyski twarde pracujace razem - np. SSD Samsung 970 PRO 512GB + HDD Seagate Firecuda 2TB 2,5''.  Pierwszy dysk SSD 512 GB – cichy i trwały układ, który gwarantuje szybkie uruchomienie systemu operacyjnego oraz programów graficznych, a także przechowuje bieżąco obrabiane materiały. Natomiast drugi dysk może być tradycyjnym i tańszym rozwiązaniem HDD, które zapewni większą pojemność (np. 2 TB), a jego zadaniem będzie przechowywanie materiałów źródłowych oraz zakończonych już projektów.

Mobilne stacje robocze, w zależności od producenta i rozmiaru, oferują możliwość zamontowania nawet od 3 do 5 dysków. Np. HP ZBook 17 pozwala zamontować 4 dyski - (3 x M.2 PCIe +1 x 2,5" SATA). Lenovo ThinkPad P72 udostępnia 3 miejsca na dyski - (2 x M.2 + 1 x 2,5" SATA). Dell Precision 7730 oddaje nam do dyspozycji 5 złącz dysków - (4 x M.2 PCIe + 1 x 2,5" SATA).  Dzięki temu możemy dobrać tyle pamięci ile potrzebujemy do naszej specyfiki pracy. Możemy również pokusić się o zduplikowanie np. dysku na magazyn danych i połączyć je macierzą RAID w celu zwiększenia bezpieczeństwa przechowywanych projektów.

Jaka karta graficzna dla grafika – wybór podyktowany projektami

Jaka karta graficzna dla grafika - nVidia Quadro

W jaką kartę graficzną powinien być wyposażony laptop dla grafika? Przed odpowiedzią na tak postawione pytanie należałoby zadać kolejne - "a dla kogo ten wywiad"? I chodzi tutaj przede wszystkim o doprecyzowanie projektów nad któryim pracuje grafik - co zaznaczamy już w tytule akapitu. Metafory z branży motoryzacyjnej są bardzo płodne, dlatego pozwolimy sobie skorzystać z takowej. Weźmy jako przykład zadanie polegające na przewiezieniu jednej europalety towaru. Auto osobowe - czy to sedan, czy to kombi - nie nadaje się do tego. Jest jak zintegrowana karta graficzna. Zasadniczo da się to wykonać samochodem użytkowo - osobowym, weźmy takiego np. "kangura". Drzwi z tyłu oraz przestrzeń ładunkowa umożliwią przewóz palety. Mamy tutaj do czynienia z konsumencką kartą dedykowaną - GeForce GTX. A co zrobić kiedy takich palet mamy do przewiezienia osiem? Albo będziemy kursować osiem razy naszym "kangurem", albo wykorzystamy auto o odpowiedniej ładowności. Poradziliśmy sobie z objętością - brawo MY. Zwiększamy zatem poziom trudności - przewoziliśmy paletę pierza luzem. A teraz mamy do przewiezienia odlewy żeliwne. Bez ciężarówki nie pojedziemy.

OK - wróćmy do naszej branży. Powyższa metafora jest pewnym uproszczeniem - nie jest jednak pozbawiona sensu. Nie dyskutujemy w ogóle o kartach zintegrowanych, bo nie zapewnią one wymaganej wydajności. Zdarzają nam się jednak klienci, którzy upierają się, że chcą stację roboczą z grafiką GeForce zamiast Quadro. Jesteśmy w stanie zrozumieć takie podejście - musi ono jednak wynikać ze specyfiki pracy użytkownika. Zacznijmy od buforowania tzw. "obszarów wydzielonych" - procesory konsumenckich kart optymalizowane są głównie pod względem wydajności jednowątkowych - mają dobrze radzić sobie w grach 3D, wykorzystując biblioteki DirectX oraz ewentualnie OpenGL. Optymalizacja jednowątkowa oznacza, że GeForce GTX mogą sprzętowo obsłużyć tylko jeden wydzielony obszar - "jedną europaletę". Do gier to wystarcza - działa jeden wątek, na pełnym ekranie. Taka karta będzie OK dla grafika, który pracuje w podobny sposób.

Weźmy jednak na warsztat inną specyfikę pracy. Typowa aplikacja zawiera zarówno elementy 2D i 3D. Podczas pracy poszczególne widoki nakładają się na siebie. Aby poprawnie wyświetlać obraz musi być on podzielony na serię obszarów wydzielonych. Karty nVidia Quadro potrafią sprzętowo buforować do ośmiu obszarów bez strat sprzętowych. Można to porównać do odpalenia ośmiu gier pełnoekranowych jedna nad drugą. Mamy zatem kartę, która potrafi przewieźć 8 europalet równocześnie. Jest to dopiero początek różnic. Dalej pojawiają się tak istotne kwestie jak sprzętowe wygładzanie linii, wsparcie sprzętowe dla operacji logicznych, sprzętowa obsługa płaszczyzn przekroju, optymalizacja zarządzania pamięcią, sprzętowe nakładanie płaszczyzn, poczwórne buforowanie stereo. Skupimy się jeszcze na moment na certufikacji ISV (Independent Software Vendors). nVidia ściśle współpracuje z producentami oprogramowania do obróbki grafiki i projektowania. Dzięki tej współpracy, nVidia gwarantuje kompatybilność z czołowymi aplikacjami. Co więcej - panel kontrolny nVidia Quadro pozwala użytkownikowi na ustawienie parametrów specyficznych dla danej aplikacji, w której pracuje. Jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie - co istotne - przeznaczone dla użytkowników, którzy będą w stanie te różnice wykorzystać.

Podsumowując - do prac graficznych rekomendujemy profesjonalne karty graficzne z rodziny nVidia Quadro. Mamy do dyspozycji podstawowe modele nVidia Quadro P1000 (4GB GDDR5), bardziej wydajne nVidia Quadro P4200 (8GB GDDR5). Na zamówienie jesteśmy w stanie złożyć również stacje robocze z potężniejszymi kartami - np. nVidia Quadro P5200 (16GB GDDR5). Nie zamykamy się jednak i jeśli specyfika pracy tego wymaga, oferujemy naszym klientom laptopy wyposażone w konsumenckie karty graficzne. Na przykład nVidia GeForce GTX 1060 (6GB) lub wchodzące do sprzedaży GeForce RTX 2080 (8GB).

Jaki procesor w laptopie dla grafika?

Procesor Intel Core

Komputer dla grafika jest narzędziem jego pracy. Jest dobrem inwestycyjnym - ma na siebie zapracować. Co z tego, że matryca będzie wyświetlała pełną paletę RGB, dysk będzie hulał z prędkością światła, karta graficzna wyświetlała i przetwarzała grafikę - jeśli wąskim gardłem okaże się procesor? Tendencja w produkcji oprogramowania, a tym samym procesorów, zmierza w kierunku wielowątkowości. Z wydajnością pojedynczego rdzenia - taktowaniem zegara - doszliśmy już do momentu, w którym trudno wycisnąć więcej. Trzeba zatem podzielić obliczenia na mniejsze paczki i liczyć większą ilością rdzeni i wątków. Jak łatwo wywnioskować - procesor dla grafika powinien posiadać dopasowaną do zaawansowania projektów ilość rdzeni, o odpowiednim taktowaniu. Bazując na Państwa opiniach i naszym doświadczeniu, doszliśmy do wniosku, że większość grafików nie potrzebuje w swojej pracy funkcji korekcji błędów - ECC. Stąd stosowanie procesorów wspierających tą technologię może mieć sens tylko w przypadku, jeżeli ich wydajność jest wyższa od non-ECC.

W zasadzie na tym można się zatrzymać, jeśli wybieramy procesor w laptopie dla grafika - freelancera. Wydajność to wszystko na co musi on zwrócić uwagę. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku korporacji. Tutaj często wymagane jest, żeby procesor wspierał technologię vPro, która wspiera działy IT w zarządzaniu sprzętem. Zakładamy jednak, że pracownik działu IT będzie doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jaki procesor musi wybrać, żeby wspierał on przywołaną technologię.

Wystarczy ogólnego wprowadzenia - czas na konkretne jednostki. W mobilnych stacjach roboczych wiodący producenci zgodnie przyjmują jako minimum procesor Intel Core i7-8750H. Procesor wyposażono w 6 rdzeni fizycznych (12 wątków logicznych dzięki HyperThreading). Jego taktowanie dzięki TurboBoost może wzrosnąć z 2.20GHz aż do maksymalnie 4.1GHz. W testach wydajności PassMark procesor ten osiąga punktację ok. 12500 punktów.  Rekomendujemy branie pod uwagę tego procesora jako podstawowego procesora dla grafika. "Większym bratem" opisywanego procesora i opcją medium jest Intel Core i7-8850H. Również wyposażony w 6 rdzeni fizycznych oraz 12 wątków logicznych, jednak nieco wyżej taktowany - 2.60GHz do 4.3GHz w trybie Turbo. Ten model obsługuje technologię Intel vPro, w testach PassMark osiąga punktację w okolicach 13100 punktów.

W najbardziej zaawansowanych laptopach dla grafikow znajdziemy dwa procesory z serii Intel XEON - są to Intel Xeon E-2176M oraz Intel Xeon E-2186M. Oba posiadają 6 rdzeni i 12 wątkow logicznych, podobnie jak procesory z serii i7. Oba wspierają technologię vPro. Przy czym Intel Xeon E-2176M jest taktowany od 2.70GHz do 4.4GHz, dzięki czemu osiąga PassMark ok. 13900 punktów. Natomiast Intel Xeon E-2186M jes taktowany od 2.90GHz do 4.60GHz, co pozwala na osiągnięcie PassMark ok. 14600 punktów. W przeciwieństwie do procesorów z serii Intel Core, procesory XEON wspierają pamięć buforowaną ECC.

Wyjątkiem spośród producentów jest stacja robocza DELL Precision 7730, w której możemy spotkać się z procesorem Intel Core i9-8950HK. Jego taktowanie i ilość rdzeni odpowiada Xeonowi E-2186M, dzięki czemu w PassMark osiąga ok. 14400 punktów. Nie wspiera technologii Intel vPro, nie wspiera również pamięci buforowanej ECC. Jest to jednostka która ma oddać maksymalną moc obliczeniową, bez dodatkowych udogodnień technologicznych, dzięki czemu jej cena może być niższa aniżeli w przypadku zbliżonego pod kątem wydajności E-2186M.

Pamięć RAM – wsparcie dla procesora

RAM mobilna stacja robocza

Pamięć RAM jest bardzo istotny elementem specyfikacji laptopa dla grafika, który często bywa traktowany zbyt lekko. Skupiamy się na matrycy, na karcie graficznej, na dyskach, na procesorze. RAM ważne żeby był, i żeby było go dużo. Tymczasem pamięć operacyjne RAM pełni bardzo istotną funkcję - stanowi bezpośrednie wsparcie dla dokonywanych przez procesor obliczeń. Jej parametry nie sprowadzają się wyłącznie do pojemności. Umówmy się, że nie można nauczyć się w życiu wszystkiego - i najczęściej grafik nie będzie inżynierem informatyki - żeby analizować wszystkie zawiłości technologiczne pamięci RAM. Jednak analiza takich parametrów jak pojemność, opóźnienie (CL - czas utajenia) oraz częstotliwość taktowania stanowią trzy podstawowe parametry na które należy zwrócić uwagę. Do tego dołóżmy czwarty parametr - opcjonalny - buforowanie ECC, jeżeli zdecydowaliśmy się na procesor XEON i nasze projekty wymagają korekcji błędów.

Akumulator – czy możemy oczekiwać długiej pracy bez doładowania?

Akumulator do laptopa HP CA06XL Long Life (6 cell) [E7U21AA]

Niestety jest to nadal słaba strona laptopów dla grafika, które przecież muszą charakteryzować się wysoką wydajnością i pojemnością. Szczególnie jest to dotkliwe, gdy zadany projekt dotyczy pracy w terenie, gdzie nie mamy możliwości doładowania akumulatora. Co prawda systemy zarządzania energią, a także inne elementy nowoczesnych notebooków według producentów pozwalają już na pracę powyżej 8 godzin, ale raczej należy to traktować z przymrużeniem oka, ponieważ podawane dane dotyczą ich funkcjonowania z wykorzystaniem aplikacji niewymagających zbyt dużo energii. W zasadzie biorąc pod uwagę najlepsze laptopy dla grafika, kierujmy się zasadą ich przydatności do określonych zadań, ponieważ długość pracy bez doładowania niewiele się różni i zapewni maksymalnie 4 godziny funkcjonowania.

Wygoda użytkowania – na co zwracamy uwagę?

Ergonomiczny laptop dla grafika

Nowoczesne laptopy dla grafików to przede wszystkim urządzenia, z którymi mogą się bez problemu przemieszczać i wykorzystywać produktywnie np. w czasie podróży, czy też w specjalnie przygotowanych i ogólnodostępnych miejscach. Mobilność notebooków to charakterystyczna cecha ich wszechstronności. Jednak z uwagi na czas spędzany nad realizacją różnorodnych zadań bardzo istotną sprawą jest ergonomia, a więc zasadnicza wygoda użytkowania laptopów. Niezależnie od tego, czy są wyposażone w pakiet biurowy, czy też mają specjalistyczne narzędzia do obróbki projektów graficznych, muszą zapewniać właściwy dla danej pracy komfort.

Wybieramy zatem odpowiednią do określonych wymagań i stylu pracy klawiaturę niekoniecznie prezentującą walory estetyczne. Równie ważna będzie jakość touchpada, który zapewni adekwatną dla skomplikowanych projektów graficznych precyzję. Nie oznacza to jednak, że laptopy z pakietem biurowym mają mieć gorszą płytkę dotykową, ponieważ wiele czynności, chociażby księgowych również wymaga pełnej kontroli nad kursorem.

Wybierając określony model notebooka, zwracamy także uwagę na głośność systemu chłodzenia. Nic tak nie rozprasza, jak irytujące buczenie urządzenia, na którym pracujemy przez wiele godzin. Sprawdzamy również czas nagrzewania się obudowy, ponieważ kiedy staje się szybko gorąca niestety obniża zarówno komfort pracy, jak i np. zegary procesora. Dlatego najlepiej zdecydować się na wskazane przez branżowych fachowców laptopy, które wyróżniają się niską emisją hałasu i ciepła.

Urządzenia zewnętrzne – optymalne rozmieszczenie gniazd i portów USB

Porty i gniazda w laptopie

Zarówno dla grafików, jak i pracowników biurowych bardzo ważnym elementem wyboru laptopa jest odpowiednie rozmieszczenie portów dedykowanych dla różnych zewnętrznych urządzeń np. skanera, drukarki, dysku twardego, czy też monitora. Optymalne usytuowanie gniazd to ich obecność w tylnej części notebooka, natomiast porty USB 3.0 najlepiej, gdy są równomiernie rozmieszczone na trzech jego krawędziach. Niezależnie od przeznaczenia urządzenia warto pokusić się o wybór modelu umożliwiającego współpracę ze stacją dokującą. W ten sposób poszerzymy liczbę dostępnych gniazd dedykowanym różnym urządzeniom, takim jak np. zewnętrzna klawiatura lub myszka skutecznie zastępująca touchpad.

Dodatkowe akcesoria – poprawa funkcjonalności i komfortu pracy

Dysk twardy HDD - zewnętrzny na USB

Poszerzeniu funkcjonalności wybranego laptopa oraz poprawie komfortu korzystania z niego towarzyszy konieczność posiadania dodatkowych kompatybilnych akcesoriów, w tym między innymi: stacji dokujących i replikatorów portów, różnego rodzaju adapterów, dysków zewnętrznych i kart rozszerzeń, stolików, podstawek chłodzących i napędów optycznych. Warto także zadbać o estetykę i regularną konserwację notebooka poprzez wykorzystanie sprężonego powietrza oraz specjalnych chusteczek kosmetycznych, a także pianek i żelów czyszczących.

Czy wybór właściwego do potrzeb laptopa jest teraz łatwiejszy?

Notebook do prac w programach graficznych

Bezsprzecznie nasz poradnik w dużym stopniu przybliża krok po kroku do istotnych aspektów, które w ostatecznym rezultacie wykreują laptop najlepszy dla grafika. Jednak niekoniecznie musi to być zgodne z ostatecznym wyborem, ponieważ barierą może być dość wysoka jego cena. Dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów, którzy idealnie skomponują notebook zgodnie z wymogami zakładanej pracy i możliwościami nabywczymi.

Polecane laptopy dla grafików

HP

 • HP ZBook 15 G5 [G14QH14EA] to przykład korzystnego laptopa dla grafika. Tradycyjny rozmiar 15,6" to kompromis mobilności i powierzchni roboczej. Podstawowa matowa matryca o rozdzielczości Full HD IPS, zapewnia odwzorowanie ok. 65% sRBG. Za wydajność odpowiada Procesor Intel Core i7 - 8750H, posiadający sześć rdzeni fizycznych i aż dwanaście wątków logicznych. O płynność pracy dba dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512GB, wspierany storage 2.0 TB. Za grafikę odpowiada rofesjonalna karta nVidia Quadro P1000. Laptop wyposażono w 16GB RAM z możliwością rozbudowy do 64GB. Fabrycznie zainstalowano system operacyjny Win10 Pro.
 • Laptop dla grafika, z WYŚMIENITĄ matrycą - HP Zbook 15 G5 [2ZC13EA]. Laptop wyposażono w doskonałą matrycę 15,6" - IPS DreamColor o rozdzielczości 4K, która zapewnia odwzorowanie 100% palety Adobe RBG. Obliczenia wykonuje procesor Intel Core i7-8750H, bazujący na 6 rdzeniach fizycznych oraz 12 wątkach logicznych. Do dyspozycji mamy superszybki dysk systemowy SSD M.2 PCIe o pojemności 512GB z możliwością dołożenia kolejnych dysków M.2 oraz 2,5". Karta graficzna nVidia Quadro P2000 to wybór dla profesjonalistów. Całości dopełnia 16GB RAM z możliwością rozbudowy nawet do 64GB. Na komputerze zainstalowano Win10 Pro.
 • HP Zbook 17 G5 [2ZC45EA] to zawodnik wagi ciężkiej. Ta mobilna stacja robocza HP o przekątnej ekranu 17,3", oferuje matrycę IPS Full HD (1920x1080) o podwyższonym standardzie, zapewniającą odwzorowanie 100% palety sRBG. Dysk systemowy M.2 SSD PCIe o pojemności 512GB, z opcją dołożenia kolejnych dysków M.2 i 2,5", stanowi doskonałą bazę. Procesor Intel Core i7-8850H, z vPro, oferuje wydajność 6 rdzeni oraz 12 wątków. Karta graficzna nVidia Quadro P3200 to solidne zaplecze. Umożliwia podłączenie do 6 monitorów, lub dwóch w rozdzielczości 4K! Standardowo zainstalowano system Win10 Pro.
 • Ta mobilna stacja robocza HP to wcale nie najmocniejsza dostępna konfiguracja. A i tak ustawia bardzo wysoko poprzeczkę. Ekran o przekątnej 17,3" oparto o matrycę premium - FHD (1920x1080) IPS - zapewniającą odwzorowanie 100% palety sRBG. Jednostka centralna to XEON E-2186M, wspierający pamięci ECC oraz technologię vPro. Wydajność 6 rdzeni i 12 wątków wspiera karta graficzna nVidia Quadro P4200, osiągająca ponad 10000pkt. w PassMark. Szybki dysk M.2 SSD PCIe 512GB oraz 32GB pamięci RAM sprawiają, że ten laptop dla grafika nie boi się ciężkiej pracy. Zapraszamy do sprawdzenia pełnej specyfikacji.
Lenovo
 • Lenovo ThinkPad L480 [20LS001APB] - klasyczny design ThinkPada w wersji 14". Matowa matryca FHD w technologii IPS zapewni szerokie kąty widzenia i nie będzie męczyć oczu. O szybkość pracy dba dysk SSD M.2 PCI-e o pojemności 256GB. Procesor Intel Core i5 - 8250U. Do kompletu 8GB RAM z opcją rozbudowy do 32GB. Laptop posiada dedykowane złącze dokowania. Klawiatura Lenovo uchodzi za najlepszą na rynku, choć w modelu 14" nie udało się zmieścić bloku numerycznego. Zainstalowany system Windows 10 PRO. Tylko roczna gwarancja - z opcją rozszerzenia.
 • Laptop do pracy biurowej Lenovo - ThinkPad L580 [20LW000VPB]. Polecamy matową matrycę 15" FHD w technologii IPS zapewniającą szerokie kąty widzenia oraz komort dla oczu. Dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256GB dla szybkiej pracy. Wydajność zapewniają cztery rdzenie - osiem wątków procesora Intel Core i5 - 8250U. Do kompletu 8GB RAM z opcją rozbudowy do 32GB. Zainstalowany system Win 10 PRO. Laptop posiada dedykowane złącze dokowania. Klawiatura uznawana za najlepszą dostępną na rynku - w wersji 15" z klawiaturą numeryczną. Gwarancja 1Y D2D.
 • Lenovo ThinkPad T480 [20L50000PB] - Seria ThinkPad T to rodzina laptopów biurowych premium. Matowa matryca o przekątnej 14" została wykonana w technologii IPS i jest wygodna dla oczu. Dysk SSD M.2 PCIe - o pojemności 256GB zapewni błyskawiczną pracę z aplikacjami. Procesor Intel Core i5 - 8250U. Do kompletu 8GB RAM z opcją rozbudowy do 32GB. Laptop posiada dedykowane złącze dokowania. ThinkPad T wyposażono w niezbędne w środowisku korporacyjnym zabezpieczenia - jak układ TPM, czytnik SmartCard czy czytnik linii papilarnych. Oczywiście Win 10 PRO na pokładzie.
 • Klasyczny laptop do biura w wydaniu PREMIUM - Lenovo ThinkPad T580 [B320L90024PB]. Model wyposażono w matową matrycę 15" FHD IPS. Proponowany egzemplarz posiada 16GB RAM, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256GB oraz procesor Intel Core i7 - 8550U. Takie parametry zapewnią nam wygodę pracy oraz pełną płynność w obsłudze aplikacji. W serii ThinkPad T znajdziemy niezbędne w środowisku korporacyjnym zabezpieczenia - układ TPM, czytnik SmartCard oraz czytnik linii papilarnych. Producent wyposażył komputer w system operacyjny Win 10 PRO.

Dell

 • Laptop Dell Vostro 3578 - podstawowa rodzina produktów DELL do pracy biurowej. Silny kandydat dla klientów, dla których budżet ma znaczenie. Matryca 15", oczywiście matowa, w rozdzielczości FHD. Dysk SSD - SATA - o pojemności 256GB. Procesor Intel Core i3 - 8130U, który w ósmej generacji posiada 2 rdzenie fizyczne i cztery wątki logiczne. 8GB RAM z możliwością rozszerzenia, klawiatura numeryczna. Warto zwrócić uwagę, że już do tak podstawowego modelu DELL zapewnia 3 letnią gwarancję OnSite NBD. Wszystko czego potrzeba, żeby wydajnie pracować w małym biurze.
 • Pozostajemy w rodzinie Vostro, lecz wchodzimy piętro wyżej - Dell Vostro 5471. Wersja mobilna - tradycyjna matryca TN o przekątnej 14" - matowa, FHD. Dysk SSD już w szybszej niż SATA technologii M.2 PCIe, pojemność 256GB. Wydajny procesor i5 - 8250U, wspierany 8GB RAM z możliwością rozbudowy do 32GB. Typowa dla Della gwarancja 3 lata, OnSite NBD oraz system Win 10 PRO. Pod kątem wykonania - Vostro to jeszcze nie Latitude, jednak posiada wszystko co jest potrzebne w laptopie do pracy biurowej w mikro, małej i średniej firmie.
 • W laptopach do biura Dell widać amerykański pragmatyzm tego producenta. Konfiguracje nastawione są na wykluczanie nadmiarowości. DELL Latitude 3590 [S044L359015PL] - matryca 15", FHD, matowa - w tradycyjnej technologii TN - bez silenia się na IPS. Dysk SSD M.2 o pojemności 256GB, ale SATA - nie PCIe. Procesor i5 - 8250U, z czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Do tego 8GB RAM, system Win 10 PRO i 3 lata gwarancji OnSite NBD. Suma małych oszczędności sprawia, że laptop z rodziny Latitude dostępny jest w bardzo przyzwoitej cenie. Smart - not hard.
 • Na zakończenie artykułu propozycja PREMIUM od Della - Latitude 5590 [N036L559015EMEA]. Matowa matryca 15,6" w rozdzielczości FHD - tradycyjne TN. Dysk - M.2 SSD SATA - uwaga - 512GB. Plus za procesor - Intel i7-8650U - z obsługą korporacyjnej technologii Intel vPro. RAM 16GB, w dwóch kościach 8GB. W przypadku wymiany - musimy wymieniać obie kości. Obok vPro - mamy SmartCard, TPM oraz czytnik linii papilarnych. Całość dopełnia gwarancja 3 lata OnSite NBD oraz system Win10 Pro. Polecamy i zapraszamy do sprawdzenia pozostałych modeli.

Bądź na bieżąco - promocje, rabaty i nowości