Laptop do projektowania w CAD
Zakup komputera do prac z programami takimi jak AutoCAD oraz innymi projektowymi aplikacjami może okazać się nie lada wyzwaniem. Dobór odpowiednich parametrów, które poradzą sobie z obsługą zaawansowanego oprogramowania, jest największą trudnością. Muszą one spełniać podstawowe wymagania danego programu, a te można je sprawdzić na stronie producenta. Oczywiście podane wskazówki są wyłącznie proponowanym, optymalnym rozwiązaniem, gdyż każdy profesjonalista posiada własne preferencje i powinien dostosowywać parametry komputera właśnie do nich. Z pewnością warto jednak przyjrzeć się, na co zwracać uwagę podczas kupowania laptopa do projektowania!
Serce laptopa do CAD
Przede wszystkim podczas doboru takiego urządzenia jak laptop do CAD lub podobnych programów projektowych głównym podzespołem, na którym warto skupić uwagę, jest procesor. Kupowanie laptopa z procesorem Intel Core i3 mija się z celem, ponieważ są to jednostki niskobudżetowe, które sprawdzają się wyłącznie w podstawowych pracach biurowych. Znacznie lepiej spisują się procesory z rodziny Intel Core i5, a doskonałe okażą się te oznaczone numerem i7. Oferują one ważne wsparcie technologiczne, dzięki czemu wszelkie obliczenia i prace przebiegają znacznie sprawniej i płynniej. Warto również wiedzieć, że nie istnieje żadne ograniczenie w kwestii mocy dla takich programów, szczególnie jeżeli pracują one zaawansowaną grafiką 3D. Oczywiście nie oznacza to, że nie będą one działać na przyzwoitym poziomie przy słabszych procesorach. Jedno jest jednak pewne, potrzeba minimalnego bazowego taktowania zegara na poziomie 2400 – 2600 MHz. Ważna jest również ilość rdzeni, gdyż zaawansowane programy potrafią doskonale wykorzystywać ich możliwości – podstawą są dwa rdzenie, natomiast procesory czterordzeniowe i ośmiowątkowe okażą się doskonałym wsparciem. Dla osób oczekujących najwyższej wydajności stworzono linię procesorów Intel Xeon, które powstały z myślą o obsłudze profesjonalnego oprogramowania. W takim środowisku, jak AutoCAD, pakiet Adobe oraz w innych aplikacjach tego typu radzą sobie one doskonale. Co ważne, wyłącznie te procesory udostępnią wsparcie funkcji ECC, która wyeliminuje wszelkie ewentualne błędy przy zaawansowanych obliczeniach.
Jaka pamięć RAM
Podczas pracy z zaawansowanym oprogramowaniem równie ważna co procesor jest pamięć RAM. Przez producentów jako optymalne podawane są wartości w okolicach 4GB, jednak dopiero 16 lub 32 GB mogą zagwarantować naprawdę maksymalne wsparcie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby postępować zgodnie z dobrze znaną zasadą, która głosi, że pamięci RAM nigdy nie jest za mało. Właśnie dlatego nawet 64GB mogą okazać się rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli komputer służy do pracy z naprawdę zaawansowanymi projektami. Warto jednak pamiętać, że każdy komputer posiada graniczną maksymalną ilość pamięci RAM, którą może obsługiwać – wartość ta nie może zostać przekroczona. Wiele laptopów nie poradzi sobie z obsługą aż 64GB pamięci RAM – jest to możliwe wyłącznie na zaawansowanych stacjach roboczych. W kwestii pamięci warto też pamiętać o wsparciu procesora Intel Xeon dla kości ECC, co zmniejsza szanse wystąpienia błędów i zwiększa stabilność systemu.
Co z grafiką?
Praca w programach takich jak CAD oznacza nie tylko ogromną ilość skomplikowanych obliczeń, ale również potrzebę wizualizacji pracy. Właśnie wtedy potrzebne są możliwości obliczeniowe karty graficznej. Oczywiście od razu możemy zapomnieć o zintegrowanych układach, wyłącznie dedykowane, profesjonalne jednostki pozwolą osiągnąć wydajność, która poradzi sobie z obsługą takich programów. Do takich rozwiązań zostały stworzone karty graficzne nVidia Quadro oraz AMD Firepro, które z renderowaniem grafiki 3D na poziomie projektowym, profesjonalnym radzą sobie doskonale. Oferują one dostosowaną do zadań architekturę – taktowanie rdzenia stoi na odpowiednim poziomie, a ilość pamięci zapewnia maksymalny komfort, stabilną pracę oraz wydajność. Oczywiście, znów karty tego typu udostępniają szereg technologii, które powstają z myślą o laptopach do CAD i innych tego typu programów. To również jest ich niekwestionowaną zaletą – sama konstrukcja i architektura karty z tychże serii sprawia, że jest ona niezastąpionym pretendentem do pracy w profesjonalnym środowisku.
Obraz jest równie ważny
Poruszając kwestię karty graficznej, należy również rozważyć dobór elementu, który będzie odpowiedzialny za wyświetlanie efektów pracy – mowa oczywiście o matrycy bądź monitorze. Minimalna rozdzielczość ekranu umożliwiająca w miarę komfortową pracę to 1600x900, jednak dużo wygodniej pracuje się na urządzeniach o rozdzielczości FullHD. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozdzielczość była jeszcze wyższa – przełoży się ona zarówno na komfort pracy, jak i szczegółowość obrazu, a także na zwiększony obszar roboczy. W profesjonalnych studiach montażu wideo, retuszu fotografii oraz pracy z grafiką 3D, coraz częściej pracuje się z ekranami obsługującymi rozdzielczość 4K. Pozostaje jeszcze kwestia wielkości takiego ekranu! Absolutne minimum to oferowane przez komputery mobilne 15-cali, duże lepiej sprawdzą się jednostki z 17-calowymi matrycami lub zewnętrznymi monitorami o jeszcze większej powierzchni ekranu – jasne jest, że wraz z wielkością ekranu wzrasta komfort pracy. Poza rozdzielczością i wielkością pozostaje jeszcze wsparcie licznych technologii oferowanych przez producentów matryc i monitorów, jednak ich dobór należy pozostawić sobie samemu, gdyż w każdej branży liczą się inne parametry – dla niektórych ważne jest zgodne z prawdą odwzorowanie koloru, a dla innych technologie, które pozwalają zniwelować zmęczenie oczu podczas pracy.
Gdzie zapisywać dane?
Oczywiste jest, że postępy w pracy, jak i efekty finalne należy gdzieś zapisywać. Właśnie dlatego dysk twardy jest równie ważny co pozostałe podzespoły. Standardowe jednostki HDD powoli odchodzą już w zapomnienie, gdyż ich architektura oraz możliwości nie zapewniają już wystarczającej wydajności, w szczególności, jeżeli chodzi o prace projektowe. Pliki robocze generowane przez programy typu CAD rozrastają się wraz z postępami pracy i osiągają pokaźne rozmiary, dlatego minimalna pojemność dysku w laptopach i jednostkach roboczych do zaawansowanych prac projektowych nie powinna być niższa niż 500GB. Dziś standardem są rozwiązania o wielkości 1TB. Rozsądnym rozwiązaniem może również okazać się połączenie starszego technologicznie, acz większego rozmiarowo dysku HDD z mniejszą jednostką SSD, która będzie służyła bezpośrednio podczas pracy. Jednostka HDD będzie natomiast odpowiedzialna za przechowywanie danych. Jeżeli chodzi o dysk SSD, to najlepiej sprawdzi się ten o architekturze M.2 lub PCI-e – oferują one najwyższą prędkość zapisu oraz odczytu, dzięki czemu przyspieszają działanie urządzenia do maksimum, usprawniając tym samym wszelkie prace projektowe.
Akumulator
Decydując się na laptopa do prac projektowych, warto również zwrócić uwagę na jego akumulator. Praca z tak zaawansowanymi programami zazwyczaj odbywa się stacjonarnie, jednak niektóre firmy wymagają mobilności – wtedy z pomocą przychodzi odpowiedni akumulator. Podzespoły, które zostały wymienione wcześniej, mają jedną wadę, generują duże obciążenia i odznaczają się wysokim zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego również akumulator musi oferować odpowiednią wielkość, która pozwoli choćby na kilkugodzinne działanie na baterii. Jest to jednak kwestia drugiego rzędu, ważniejsze okaże się dostosowanie wszelkich innych podzespołów tak, aby gwarantowały one najwyższą wydajność.
Istotne porty i gniazda w laptopie do CAD
W kwestii wszelkiego rodzaju złącz oferowanych przez laptopy do projektowania w CAD, nie można powiedzieć wiele, ponieważ nie jest to kwestia, która wyróżnia takie komputery od standardowych. Na pewno powinno znaleźć się w nim choć jedno złącze USB 3.0, które oferuje znacznie lepsze parametry przesyłu i odbioru danych. Nie możne również zabraknąć złącz HDMI oraz ewentualnie DisplayPort. Oczywiście nie może zabraknąć całego szeregu złącz USB! Cała pozostała lista jest kwestią indywidualną i powinna zostać dostosowana do potrzeb danego stanowiska pracy. Warto jedynie pokusić się o obecność gniazda RJ-45, które zapewnia znacznie stabilniejsze połączenie internetowe niż Wi-Fi –szczególnie przydatne jest to w rozwiązaniach dla firm. Sieć bezprzewodowa nie jest aż tak stabilna, jak połączenia przewodowe.
Co dodatkowo zapewni wygodę użytkowania?
Praca z oprogramowaniem projektowym wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi przed ekranem, dlatego ważna jest również wygoda i komfort podczas pracy. Zapewnić sobie można ją przede wszystkim dzięki wygodnemu miejscu pracy. Jest to co prawda kwestia niemająca związku ze sprzętem, jednak odpowiedni fotel to podstawa dla osoby pracującej na poziomie profesjonalnym i spędzającej całe dnie przed komputerem. W kwestii bezpośrednich urządzeń ułatwiających pracę warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju kontrolery zapewniające jej swobodę i wygodę. Tablety graficzne, profilowane klawiatury, myszki dla profesjonalistów, również wpływają na komfort pracy. Kwestia matrycy jest także uznawana za bardzo istotną – błyszczące znacznie bardziej odbijają światło i zmniejszają komfort pracy. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się matryce matowe, pozwalające na pracę w każdych warunkach oświetleniowych. Krótko mówiąc, wygodę może zapewnić wiele zewnętrznych kontrolerów i elementów, jednak znów jest to kwestia indywidualna. Każdy powinien dostosować miejsce pracy do własnych potrzeb i wymagań.
Zastosowanie
Kupując laptop do CAD lub podobnych programów trzeba zwracać uwagę na wiele parametrów, ale trzeba również wiedzieć, kto powinien interesować się takimi urządzeniami i do jakich zastosowań może ona posłużyć. Jest to przede wszystkim oprogramowanie projektowe, więc z pewnością wykorzystane zostanie przez architektów wnętrz, projektantów, inżynierów budowy i innych osób specjalizujących się w branżach projektowych. Tego typu aplikacje pomagają podczas projektowania i aranżowania wnętrz, a także wszelkich budynków i instalacji. Jak sama nazwa wskazuje, jest to oprogramowanie projektowe i właśnie w takich zastosowaniach sprawdza się najlepiej – krótko mówiąc branże, w których oprogramowanie to jest niezastąpione to inżynieria mechaniczna, budowlana, elektryczna i inne podobne.
Podsumowanie
Kupno laptopa o CAD jest istotną kwestią i często wiąże się z indywidualnymi preferencjami i sposobami wykorzystania takiego oprogramowania, jednak jedno jest pewne – standardowy komputer do codziennych zastosowań i prac biurowych nie poradzi sobie z obsługą prac projektowych. Musi to być jednostka z szeregiem podzespołów odznaczających się najwyższym stopniem wytrzymałości. Również obudowa takiego laptopa musi zostać wykonana ze stopów, które przetrwają wysokie temperatury generowane przez komputer. Są to jednostki wymagające, których sama obsługa jest nie lada wyzwaniem. Krótko mówiąc, urządzenie do takich zastosowań to z pewnością jednostka z wielordzeniowym procesorem o wysokim taktowaniu rdzenia, z dedykowaną kartą graficzną dla profesjonalistów i jak największą ilością pamięci RAM. Pozostałe komponenty są również ważne, ale w dużej mierze zależą już od indywidualnych preferencji i konkretnych zastosowań komputera.