Partner technologiczny
Warty Poznań

Wybór laptopa do programowania

Osoby zawodowo zajmujące się programowaniem, na pewno nie mogą mieć w swoim domu komputera o przeciętnych parametrach. Owszem, modele komputerów z najniższej półki, które kosztują dzisiaj dosłownie grosze, pozwolą na nawet bardzo zaawansowane programowanie, ale można zupełnie zapomnieć o jakiejkolwiek ergonomii, a i awaryjność takiego sprzętu potrafi stać na wysokim poziomie. Z drugiej jednak strony nieprawdą jest, że komputer do celów programistycznych musi być nie wiadomo jak kosztowny. Jeśli potrzebny Wam porządny, ale jednocześnie nie przesadnie drogi laptop do programowania, to już spieszymy z pomocą, na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę podczas kupowania.

Jakość wykonania laptopa

Aby mocno zawęzić listę komputerów, które będziemy brać pod uwagę, warto zacząć od przyjrzenia się jakości wykonania obudowy. Programiście na pewno nie będzie specjalnie zależało na ciekawym wyglądzie sprzętu (chyba że będzie to laptop do prezentacji przy kliencie), ale już solidność ma tutaj ogromne znaczenie. Współczesne komputery można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • laptopy z obudową plastikową lub w większości plastikową,
  • solidne laptopy z obudową metalową.

Tak, to właśnie w ten drugi rodzaj warto celować. To prawda, że taki komputer będzie nieco cięższy, ale z drugiej strony nie będzie on się uginał podczas pracy. Na tym jednak nie koniec. Jeśli obudowa jest naprawdę wysokiej jakości, a układ chłodzenia w laptopie dobrze zaprojektowany, to w efekcie na komputerze nie będzie miejsc nadmiernie się nagrzewających. To niestety dość częsty problem urządzeń z niższej półki. Obudowa w okolicach procesora czy układu graficznego potrafi nagrzewać się tak mocno, że kładąc na niej dłoń, czujemy duży dyskomfort, a nawet możemy się poparzyć.

Oczywiście dodatkowym atutem jest większa wytrzymałość laptopa z obudową metalową, bardzo ważna, gdy często pracujemy w terenie.

Matrycę laptopa - dobieramy do własnych potrzeb

Wbrew powszechnym opiniom, w przypadku laptopów dla programistów, wcale nie w każdym przypadku będzie ważne to, aby ekran był maksymalnie duży. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Niektórzy wolą ekrany małe, a inni komfortowo czują się przy dużych matrycach pracujących w rozdzielczości Full HD. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na jeden element. Jeśli programujemy i przy komputerze spędzamy wiele godzin każdego dnia, to naprawdę warto zdecydować się na matrycę z antyrefleksyjną powłoką, popularnie nazywaną matową. Tracimy na jasności i głębi kolorów, w stosunku do matryc błyszczących, ale nie będziemy obciążać swojego wzroku. Wiele godzin pracy przy błyszczącej matrycy może powodować nadmierne zmęczenie oczu, czy bóle głowy. Oczywiście matowa matryca powinna być obowiązkowa, jeśli dużo pracujemy w terenie. Antyrefleksyjna powłoka odbija promienie słoneczne i dlatego nawet w pełnym słońcu będziemy coś widzieć na ekranie. W przypadku matryc błyszczących można o tym zapomnieć.

Podstawowe podzespoły komputera – na co zwrócić uwagę?

Czas powoli przechodzić do wnętrza naszego przyszłego komputera. Pośród tych najważniejszych elementów, wymienić będzie trzeba:

  • wydajny procesor,
  • dużą ilość pamięci operacyjnej RAM,
  • odpowiedni dysk twardy, nie tylko pojemny, ale i szybki.

Wybieramy odpowiedni procesor

Zacznijmy może od samego procesora. W tym przypadku nie będziemy mieli zbyt dużego pola do popisu. Nie ma co ukrywać, że obecnie w zasadzie wyłącznie procesory Intel spełniają odpowiednie standardy potrzebne programistom. W grę wchodzą tutaj wielordzeniowe jednostki centralne z serii i5 oraz i7. Procesor powinien posiadać mikroarchitekturę Haswell, która obsługuje wielowątkowość. Dzięki niej każdy rdzeń procesora może obsługiwać jednocześnie więcej niż jedną operację, co znacząco podnosi jego możliwości. Procesory Intela z tych serii mają również technologie pozwalające oszczędzać energię przy pracy na baterii, a i kultura ich pracy, przy dobrym chłodzeniu, naprawdę wygląda bardzo ciekawie.

Pamięć RAM – 16GB to dzisiaj minimum

Każdy programista na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla wydajności pracy ma ilość pamięci operacyjnej RAM, która znajduje się w komputerze. 16GB szybkiej pamięci DDR3 to obecnie standard przy takim zastosowaniu urządzenia. Przy bardzo zaawansowanych projektach będzie to jednak zbyt mało. Można oczywiście od razu kupić komputer z większą ilością pamięci, ale warto upewnić się również, że sprzęt posiada wolne gniazdo na kości RAM, które w przyszłości pozwolą na rozbudowanie jego możliwości.

Do programowania najlepsze będą dyski SSD

Ostatnia kwestia dotyczy dysku twardego. Zdecydowanie zalecamy postawienie na dyski SSD, które, choć faktycznie są bardzo drogie, to jednak sprawią, że praca przy największych nawet projektach będzie dużo efektywniejsza. Dyski w technologii SSD nie mają żadnych ruchomych elementów, czas dostępu do danych jest naprawdę minimalny, a brak mechaniki sprawia, że jest on mniej podatny na wstrząsy, co lepiej chroni dane. Wiele laptopów oferuje dzisiaj możliwość dołożenia w obudowie drugiego dysku twardego. Można więc mieć na przykład bardzo duży, standardowy dysk HDD do trzymania ważnych danych, oraz drugi, mniejszy dysk SSD, na którym zainstalujemy system operacyjny i oprogramowanie wykorzystywane w pracy.

Warto wspomnieć o tym, że kupując laptop z napędem DVD, którego pewnie i tak nie wykorzystamy, da się jego gniazdo wykorzystać do podpięcia jeszcze jednego dysku twardego. Bez problemu można kupić specjalne adaptery imitujące kształtem napęd DVD. Do ich wnętrza wkładamy nasz dysk i całość wsuwamy w miejsce starego napędu płyt optycznych.

Układ chłodzenia oraz klawiatura

Ostatnim elementem będzie upewnienie się, że laptop posiada naprawdę wydajny układ chłodzenia. Podczas programowania nierzadko wykorzystuje się dużą część mocy obliczeniowej sprzętu. Jeśli układ chłodzenia jest nieefektywny, to komputer może nam się regularnie przegrzewać. Istotna jest również kultura pracy wentylatorów. Zbyt głośne będą nas doprowadzały do szału, szumiąc każdego dnia długimi godzinami.

Można również zwrócić uwagę na klawiaturę komputera, choć jest to już kwestia mocno indywidualna. Wielu programistów nie lubi, gdy klawiatura zbyt głośno „klika”, co po wielu godzinach pracy zaczyna irytować. Naszym zdaniem warto postawić dodatkowo na klawiaturę podświetlaną, dzięki której w każdych warunkach będzie można pracować komfortowo.

Wyjścia na dodatkowe monitory mogą się przydać

Na koniec drobna uwaga, która być może wielu osobom bardzo się przyda. Programiści dość często pracują nawet na kilku monitorach jednocześnie. Jeśli również preferujemy taką formę pracy, to koniecznie trzeba zadbać o to, aby nasz laptop miał możliwość podłączenia zewnętrznych monitorów. Dwa wyjścia na dodatkowe wyświetlacze dla wielu osób stanowią absolutny standard.


Bądź na bieżąco - promocje, rabaty i nowości