Laptop dla grafika

Planujesz kupić nowy laptop dla grafika, ale nie wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę? Chcesz, by komputer był szybki i wydajny w takich programach jak Photoshop, Corel oraz innym oprogramowaniu do obróbki wideo i grafiki? Z naszym poradnikiem łatwo znajdziesz idealny laptop, na którym praca z programami graficznymi będzie przyjemna i komfortowa. Podpowiadamy jakie parametry są najważniejsze i co dodatkowo warto dokupić, by praca była najbardziej efektywna.

 

Laptop dla grafika – jaki wybrać, by spełniał wymogi profesjonalnego narzędzia pracy?

Zazwyczaj nasze wyobrażenie grafika komputerowego sprowadza się do osoby funkcjonującej w biurze pośród szeregu stacjonarnych komputerów i wiązek splątanych kabli. Czy jest aktualne?

Idealny laptop dla grafika

Niebywały postęp technologiczny zdecydowanie ten obraz zmienił i umożliwił korzystanie z laptopa uzbrojonego m.in. w profesjonalne aplikacje, procesory, pamięci RAM, systemy operacyjne i karty graficzne. Co ważne, notebook dla grafika może stanowić o jego mobilności, tak ważnej dla zadań wymagających wyjazdów. Jaki zatem wybrać, by spełniał oczekiwania grafika i potrzeby rynku zleceń?

Matryca – pierwszy krok determinujący ostateczny wybór

Matryca IPS z szerokim kątem widzenia

W zasadzie laptop o przekątnej ekranu mniejszej niż 15,6 cala dla grafika jest mało przydatny, zwłaszcza podczas intensywnej pracy, w której trakcie wymagany jest przynajmniej przyzwoity komfort pracy. A zatem jej ergonomia wymusza niejako dostosowanie wielkości ekranu i rozdzielczości matrycy do określonych predyspozycji psychofizycznych grafika lub projektanta stron internetowych, czy też wizualizacji technicznych. Nie bez znaczenia jest tu również odpowiednia zdolność do odtworzenia palety kolorów, właściwy kontrast oraz poziom luminacji, a także kąty widzenia.

Modelowy ekran powinien mieć popularny format obrazu 16:9 lub o proporcjach 16:10. Choć różnica wydaje się niewielka to jednak tam, gdzie powierzchnia oglądanego obrazu ma ogromne znaczenie, format 16:10 jest jak najbardziej przydatny.

Full HD (1920 x 1080 pikseli) to minimalna rozdzielczość matrycy przewidywana dla notebooków wykorzystywanych w realizacjach projektów graficznych. Jednak w przypadku wysokiego poziomu ich zaawansowania niezbędne będą notebooki, których matryce mają już rozdzielczość 3K (2880 x 1620 pikseli), a nawet 4K (3840 x 2160 pikseli). A zatem takie laptopy dla grafików tworzących skomplikowane struktury będą najlepszym rozwiązaniem.

Równie istotnym elementem, który bezsprzecznie ma wpływ na efekty pracy, jest odwzorowanie kolorów. Można przyjąć, że dobra matryca spełniająca wysokie wymagania graficzne to odtworzenie całej palety barw sRGB oraz jak najwięcej AdobeRGB. Warto jednak zwrócić uwagę, że dla niektórych projektów może to być za mało, zwłaszcza w tych, gdzie każdy detal musi być odwzorowany ze szczególną starannością, wręcz precyzją. W takim przypadku laptop dla grafika z matrycą IPS DreamColor (100% pokrycia obydwu standardów) jest słusznym wyborem. Oczywiście zwykłe ekrany TN, czy też IPS, a nawet IGZO, którego zasada działania opiera się o kryształy z amorficznego krzemu, mają się nijak do rewelacyjnego OLED-u o wyjątkowej głębi kolorów i autentycznej czerni. Notebook z matrycą OLED jest co prawda osiągalny, ale też, póki co, dość drogi.

O ile w panelach OLED mamy do czynienia z fenomenalnym kontrastem, który gwarantuje doskonałe efekty pracy, o tyle pozostałe matryce winne spełniać przynajmniej jeden warunek: zagwarantować minimalny jego poziom 300:1. Również w przypadku jasności pożądana jest jak najwyższa luminacja (dla mniej skomplikowanych projektów graficznych minimum 250 cd/m²), która w zaawansowanych laptopach sięga już poziomu 350 cd/m² i, co najważniejsze, jest równomiernie rozłożona na całym ekranie.

Kolejnym parametrem matrycy, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę to charakter jej powierzchni. Zdecydowanie sięgamy po rozwiązania matowe, ponieważ błyszczące w dobrze naświetlonych wnętrzach mogą utrudnić pracę, działając jak swoistego rodzaju lustro. Ogromne znaczenie dla grafika mają także szerokie kąty widzenia, które zarówno ułatwiają, jak i przyspieszają wykonanie projektów graficznych. Z pewnością znakomitym wyborem byłyby tu laptopy z panelami IPS DreamColor, które ten aspekt bezsprzecznie zapewnią.

Karta graficzna – wybór podyktowany określonymi wymogami

Karta graficzna Asus GeForce GTX 1060

Wbrew pozorom i krążącym opiniom karta graficzna dla profesjonalistów realizujących różnorodne projekty ma znaczenie. W przypadku prostych struktur grafiki 2D rzeczywiście laptop wyposażony w kartę nVidia GeForce GTX 1050 Ti (minimum 4GB), a dla bardziej wymagających grafików 1060, 1070 (min. 6GB) lub nawet 1080 o pojemności 11GB oraz AMD FireGL/FirePro (min. 6GB) jest w zupełności wystarczający. Natomiast dla projektów wielopłaszczyznowych realizowanych np. w Photoshopie, gdzie funkcjonuje specjalistyczna aplikacja do grafiki rastrowej, a także wykorzystujących oprogramowania typu CAD i DCC najlepszymi rozwiązaniami wydają się dedykowane dla mobilnych stacji roboczych karty graficzne z linii nVidia Quadro, które wydajnością, pojemnością i mocą obliczeniową dorównują urządzeniom stacjonarnym (doskonała swoboda tworzenia). Również laptopy wyposażone w produkty AMD z linii Radeon Pro WX spełnią oczekiwania wymagających grafików, zapewniając solidną wydajność i niezawodną pracę w mobilnych warunkach (np. obróbka materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości i wizualizacja w czasie rzeczywistym).

Procesor, jaki powinien być w laptopie dla grafika?

Procesor Intel Core i9

Z pewnością bezproblemowe przetwarzanie procesów wynikających z obróbki i tworzenia projektów graficznych jest jednym z najważniejszych czynników determinujących swobodną pracę grafika. Bez odpowiednio dużej mocy obliczeniowej procesora trudno też o spełnienie takich oczekiwań. Dlatego dla mniej wymagających zadań najlepszym rozwiązaniem będzie laptop z procesorem Intel Core i5 drugiej generacji. Z kolei realizacja skomplikowanych projektów, gdzie jest wymagana bardzo duża moc obliczeniowa, bez mocniejszych układów z rodziny Intel Core i5, i7 lub i9 po prostu się nie uda. W tym przypadku optymalnym wyborem będzie procesor i7 lub i9, choć w przestrzeni dla grafików funkcjonują już laptopy z układem Intel Xeon, które zapewniają doskonałe wręcz osiągi.

Pamięć RAM – zadbajmy o wsparcie dla procesora

Pamięci RAM DDR4 do laptopa

Z uwagi na funkcję, jaką pełni pamięć operacyjna RAM tj. bezpośrednie wsparcie dla dokonywanych przez procesor obliczeń warto zadbać, by w tym elemencie praca z wymagającymi projektami graficznymi odbywała się bez przeszkód. Musimy zatem założyć, że minimalną ilością pamięci RAM w laptopie dla grafika będzie 8 GB z możliwością rozbudowy. Warto jednak dla zadań (duże pliki), w których występuje konieczność korzystania z kilku programów, wybrać model dysponujący już 16 GB pamięci operacyjnej. Wybierając pamięć RAM należy zwrócić uwagę, by były to kości nowego typu DDR4 o niskim czasie dostępu.

Dysk twardy – konieczność zapewnienia dużej pojemności i szybkości działania

Dysk twardy SSD

Każda realizacja graficzna, niezależnie czego dotyczy, wymaga dość dużej przestrzeni dyskowej w celu przechowywania obrobionych projektów i bieżących materiałów oraz utrzymania w pełnej dyspozycji systemu operacyjnego, a także wykorzystywanych programów graficznych. A więc laptop dla grafika powinien charakteryzować się zarówno pojemnym, jak i szybkim dyskiem twardym. Decydując się na konkretny model, zadbajmy, by był wyposażony w dwa dyski tj. pierwszy SSD (minimum 512 GB) – cichy i trwały układ, który gwarantuje szybkie uruchomienie systemu operacyjnego oraz programów graficznych, a także przechowa bieżąco obrabiane materiały. Natomiast drugi może być tradycyjnym i tańszym rozwiązaniem HDD, który zapewni większą pojemność (zalecana 1 TB), a więc jego zadaniem będzie przechowywanie zakończonych już projektów.

Akumulator – czy możemy oczekiwać długiej pracy bez doładowania?

Akumulator do laptopa HP CA06XL Long Life (6 cell) [E7U21AA]

Niestety jest to nadal słaba strona laptopów dla grafika, które przecież muszą charakteryzować się wysoką wydajnością i pojemnością. Szczególnie jest to dotkliwe, gdy zadany projekt dotyczy pracy w terenie, gdzie nie mamy możliwości doładowania akumulatora. Co prawda systemy zarządzania energią, a także inne elementy nowoczesnych notebooków według producentów pozwalają już na pracę powyżej 8 godzin, ale raczej należy to traktować z przymrużeniem oka, ponieważ podawane dane dotyczą ich funkcjonowania z wykorzystaniem aplikacji niewymagających zbyt dużo energii. W zasadzie biorąc pod uwagę najlepsze laptopy dla grafika, kierujmy się zasadą ich przydatności do określonych zadań, ponieważ długość pracy bez doładowania niewiele się różni i zapewni maksymalnie 4 godziny funkcjonowania.

Wygoda użytkowania – na co zwracamy uwagę?

Ergonomiczny laptop dla grafika

Nowoczesne laptopy dla grafików to przede wszystkim urządzenia, z którymi mogą się bez problemu przemieszczać i wykorzystywać produktywnie np. w czasie podróży, czy też w specjalnie przygotowanych i ogólnodostępnych miejscach. Mobilność notebooków to charakterystyczna cecha ich wszechstronności. Jednak z uwagi na czas spędzany nad realizacją różnorodnych zadań bardzo istotną sprawą jest ergonomia, a więc zasadnicza wygoda użytkowania laptopów. Niezależnie od tego, czy są wyposażone w pakiet biurowy, czy też mają specjalistyczne narzędzia do obróbki projektów graficznych, muszą zapewniać właściwy dla danej pracy komfort.

Wybieramy zatem odpowiednią do określonych wymagań i stylu pracy klawiaturę niekoniecznie prezentującą walory estetyczne. Równie ważna będzie jakość touchpada, który zapewni adekwatną dla skomplikowanych projektów graficznych precyzję. Nie oznacza to jednak, że laptopy z pakietem biurowym mają mieć gorszą płytkę dotykową, ponieważ wiele czynności, chociażby księgowych również wymaga pełnej kontroli nad kursorem.

Wybierając określony model notebooka, zwracamy także uwagę na głośność systemu chłodzenia. Nic tak nie rozprasza, jak irytujące buczenie urządzenia, na którym pracujemy przez wiele godzin. Sprawdzamy również czas nagrzewania się obudowy, ponieważ kiedy staje się szybko gorąca niestety obniża zarówno komfort pracy, jak i np. zegary procesora. Dlatego najlepiej zdecydować się na wskazane przez branżowych fachowców laptopy, które wyróżniają się niską emisją hałasu i ciepła.

Urządzenia zewnętrzne – optymalne rozmieszczenie gniazd i portów USB

Porty i gniazda w laptopie

Zarówno dla grafików, jak i pracowników biurowych bardzo ważnym elementem wyboru laptopa jest odpowiednie rozmieszczenie portów dedykowanych dla różnych zewnętrznych urządzeń np. skanera, drukarki, dysku twardego, czy też monitora. Optymalne usytuowanie gniazd to ich obecność w tylnej części notebooka, natomiast porty USB 3.0 najlepiej, gdy są równomiernie rozmieszczone na trzech jego krawędziach. Niezależnie od przeznaczenia urządzenia warto pokusić się o wybór modelu umożliwiającego współpracę ze stacją dokującą. W ten sposób poszerzymy liczbę dostępnych gniazd dedykowanym różnym urządzeniom, takim jak np. zewnętrzna klawiatura lub myszka skutecznie zastępująca touchpad.

Dodatkowe akcesoria – poprawa funkcjonalności i komfortu pracy

Dysk twardy HDD - zewnętrzny na USB

Poszerzeniu funkcjonalności wybranego laptopa oraz poprawie komfortu korzystania z niego towarzyszy konieczność posiadania dodatkowych kompatybilnych akcesoriów, w tym między innymi: stacji dokujących i replikatorów portów, różnego rodzaju adapterów, dysków zewnętrznych i kart rozszerzeń, stolików, podstawek chłodzących i napędów optycznych. Warto także zadbać o estetykę i regularną konserwację notebooka poprzez wykorzystanie sprężonego powietrza oraz specjalnych chusteczek kosmetycznych, a także pianek i żelów czyszczących.

Czy wybór właściwego do potrzeb laptopa jest teraz łatwiejszy?

Notebook do prac w programach graficznych

Bezsprzecznie nasz poradnik w dużym stopniu przybliża krok po kroku do istotnych aspektów, które w ostatecznym rezultacie wykreują laptop najlepszy dla grafika. Jednak niekoniecznie musi to być zgodne z ostatecznym wyborem, ponieważ barierą może być dość wysoka jego cena. Dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów, którzy idealnie skomponują notebook zgodnie z wymogami zakładanej pracy i możliwościami nabywczymi.

Polecane laptopy do pracy grafików

Opinie użytkowników

Laptop dla grafika

Ocena: 5/5
Łącznie: 4 opinie użytkowników


Przydatne porady

Dodane przez
Opinia dodana przez Paweł
,
Styczeń 18, 2018 r.
5/5
Od jakiegoś czasu próbowałem przekonać mojego szefa, by zakupił mi nowego laptopa do prac graficznych i dzięki temu artykułowi, który potwierdził moje wymagania udało mi się go namówić do zakupu naprawdę mocnego sprzętu, który bez problemu pozwoli na obróbkę ogromnych plików w Photoshopie.

Wybierajcie zawsze jak najwydajniejsze laptopy

Dodane przez
Opinia dodana przez Grafik Corel
,
Styczeń 25, 2018 r.
5/5
Od kilku lat pracuję w drukarni jako grafik i korzystam głównie z Corela. Do końca zeszłego roku miałem komputer stacjonarny z procesorem i3, 4 GB RAM, Radeonem HD 6670 i dyskiem HDD 512 GB, na którym obróbka dużych plików trwała bardzo długo. Po zmianie na laptopa z procesorem i7 7 generacji, kartą graficzną GTX 1050 Ti i dyskiem SSD 512 GB + 2 TB zewnętrznym dyskiem HDD na USB 3.0, różnica jest ogromna na plus dla nowego sprzętu.

Wszystko co najważniejsze dobrze opisane

Dodane przez
Opinia dodana przez Alicja
,
Luty 02, 2018 r.
5/5
Tak jak zostało to zaznaczone w artykule, grafik potrzebuje mocnego i wydajnego sprzętu. Nie warto oszczędzać na takich urządzeniach, bo przełoży się to na niską wydajność w pracy - długie wczytywanie plików, renderowanie, zapisywanie, itd. Minimum to i5 szóstej generacji 16 GB RAM (może być nawet DDR3), GTX 1050 i koniecznie dysk SSD + dodatkowo monitor o przekątej min. 24 cale.

Dobry poradnik na temat doboru parametrów notebooka

Dodane przez
Opinia dodana przez Tomasz
,
Luty 05, 2018 r.
5/5
Właśnie planuję kupić nowego laptopa dla grafika w mojej firmie. Porady z pewnością się przydadzą przy poszukiwaniach nowego sprzętu.


Kontakt ze sklepem

GG: 50228623