Laptop do pracy biurowej - jaki wybrać

Potrzebujesz laptopa do pracy biurowej, ale nie wiesz jaki wybrać? W naszym poradniku dowiesz się na jakie parametry należy zwrócić największą uwagę. Podpowiemy jaki wybrać procesor, ile pamięci RAM, jaki rozmiar i rodzaj dysku twardego, jaką kartę graficzną i ekran powinien mieć dobry notebook biurowy. Pomożemy dobrać do niego akcesoria oraz przedstawimy kilka przykładowych modeli do biura od renomowanych producentów: HP, Lenovo, Dell, Toshiba, Fujitsu, Asus i Acer.

 

Wybór laptopa do biura to niesłychanie trudna decyzja. Trzeba zadecydować o wielu komponentach, dostosować specyfikację do potrzeb biurowych, a nawet zastanowić się jakie oprogramowanie bądź akcesoria dodatkowe będą potrzeba. Warto również pochylić się przez chwilę nad systemem operacyjnym – lepiej postawić na ten doskonale znany, aby żaden pracownik nie miał problemów z obsługą komputera.

Laptop do prac biurowych z arkuszem kalkulacyjnym

Przede wszystkim do pracy biurowej nie potrzeba nikomu monstrum o potężnej mocy. O ile nie mówimy o pracy biurowej grafika, informatyka lub kogoś zajmującego się animacją, to najczęściej wystarczy laptop o prostych specyfikacjach. Warto wtedy natomiast skupić uwagę na oprogramowaniu, aby ono jak najbardziej ułatwiało pracę. Odpowiedni pakiet sprawdzi się niemalże w każdym biurze – mowa oczywiście o zestawie programów Microsoft Office. Równie ważny jest system operacyjny. Postawienie na doskonale wszystkim znanego Windowsa 10, może okazać się strzałem w dziesiątkę! Nie będą potrzebne szkolenia wdrażające pracowników w obsługę nowego systemu, bo ten jest doskonale przez wszystkich znany. Jednak warto sobie odpowiedzieć na pytanie – co powinien posiadać laptop do pracy biurowej.

Co z grafiką?


Karta graficzna nVidia GeForce GTX 1050 Ti do komputera PC

Większość prac biurowych nie będzie wymagała zaawansowanych kart graficznych, więc często powinny wystarczyć nawet te zintegrowane. Doskonale sprawdzą się podczas tworzenia prezentacji, dokumentów graficznych, a nawet prostych animacji. Karta graficzna będzie jednak bardzo ważna dla grafików, osób tworzących zaawansowane animacje i wszelkiego gatunku informatyków. Laptop dla nich powinien zostać wyposażony w najwyższej jakości i potężne pod względem mocy obliczeniowej podzespoły. Jednak jeżeli chodzi o typowe zadania biurowe, to karta graficzna nie ma kompletnie żadnego zastosowania, więc bez obaw można stawiać na laptop biurowy ze zintegrowaną jednostką obliczeniową. Śmiało można zatem wybrać komputer wyposażony w układy graficzne Intel HD Graphics z serii 400, 500, 600. W przypadku grafików i bardziej wymagających użytkowników warto wybrać komputery z dedykowanymi kartami graficznymi takimi jak co najmniej nVidia GeForce 940, 1050 czy AMD Radeon R7 M340

Moc obliczeniowa


Procesor do komputera AMD FX

Temat procesora to zdecydowanie ważniejsza kwestia. Jest to jednostka, która całkowicie zawiaduje zadaniami realizowanymi na laptopie biurowym, więc powinna odznaczać się co najmniej zadowalającą mocą obliczeniową. Nie będzie oczywiście potrzebny procesor z kilkoma rdzeniami i potężną mocą, ale warto zadbać o nowszą architekturę, aby cieszyć się energooszczędnością, a także o obecność dwóch rdzeni. Wystarczą one, aby udźwignąć typowo biurowe zadania, a przy tym pozwolą zminimalizować zużycie energii elektrycznej. Jednostki o najnowszej architekturze biją swoich poprzedników we wszelkich benchmarkach. Mniej wymagającym użytkownikom starczą zatem komputery z procesorem Intel Atom, które są bardzo energooszczędne i pozwalają na wiele godzin pracy na samej baterii. Pozostałym do prac biurowych w zupełności wystarczą procesory z serii Intel Pentium, Core i3, Core i5 czy właściwie wszystkie procesory AMD. Oczekujący najwyższej wydajności, jak np. graficy, powinni natomaist wybrać notebooki z procesorem Intel Core i7.

Ile potrzeba pamięci RAM?


Pamięci RAM 512 MB do komputera biurowego

W przypadku laptopów biurowych pamięć RAM jest niemalże najważniejszą kwestią. Można więc podążać według zasady – im więcej pamięci RAM, tym praca będzie bardziej komfortowa. Pozwala ona przede wszystkim na równoczesne działanie wielu programów w tle, a przede wszystkim korzystanie z wielu arkuszy elektronicznych dokumentów. Bardzo trudno dziś odszukać komputer z ilością pamięci niższą niż 4 GB, a znacznie bezpieczniej jest wybrać taki z możliwością dołożenia dodatkowego pakietu w przyszłości bądź od razu rozszerzonego do 8 GB. Nie jest to element, który znacząco wpływa na cenę komputera do prac biurowych, więc bez obaw można skusić się na opcję z jak największą ilością pamięci RAM. Wybierając notebooka, warto zwrócić uwagę, nie tylko na ilość, ale również na rodzaj pamięci RAM - powinny to być co najmniej DDR3, a najlepiej DDR4.

Gdzie przechowywać dane?


Dysk twardy HDD o pojemności 500 GB

Jeżeli chodzi o laptop biurowy, to prawdopodobnie najważniejszym elementem jest dysk twardy. Bez takiego o odpowiedniej ilości miejsca, zachowanie wszelkich ważnych dokumentów będzie niemożliwe. Wielkość dysku twardego zależy oczywiście od zapotrzebować, ale warto postawić po pierwsze na większy – nigdy nie wiadomo kiedy zabraknie miejsca, a po drugie pozwalający na szybki dostęp do danych. Zalecane są te z wyższą prędkością obrotową. W notebookach wykorzystywanych w biurach świetnie sprawdzają się również dyski SSD, które gwarancją wysoką szybkość zarówno przesyłu danych, zapisu, jak i odczytu. Dzięki tego typu częściom możliwa będzie bardziej komfortowa oraz efektywna praca. Co ważne, standardowe dyski HDD są również bardziej zawodne, dlatego opłaca się dołożyć odrobinę więcej i zakupić notebook z nowoczesną jednostką, która niesie ze sobą zarówno wytrzymałość, jak i komfort pracy. Do prac biurowych minimum będzie dysk o pojemności 128 GB, ale jeśli planujemy trzymać więcej danych, to zalecane jest co najmniej 256 GB. Jeśli jednak mamy możliwość wyboru większego dysku to warto zdecydować się na taki o pojemności 500 GB lub nawet 1 TB.

Obraz to podstawa


Ekran biurowego laptopa z matrycą IPS o dobrych kątach widzenia

Przenosząc się z przestrzeni typowo technicznej, związanej ze specyfikacją komponentów, warto wspomnieć o ekranie, jego rozdzielczości oraz rodzaju matrycy. W końcu wiele osób spędza całe 8 godzin, siedząc przed komputerem. Laptop biurowy powinien mieć przede wszystkim matową matrycę – nie odbija ona światła, dzięki czemu nie męczy wzroku, a ponadto pozwala na pracę nawet w słoneczne dni. Jeśli wśród komputerów branych przez nas pod uwagę są takie z redukcją niebieskiego światła i migotania ekranu, to warto zdecydować się właśnie na nie, ponieważ nie będą męczyły naszego wzroku. Ponadto warto zapoznać się również z przekątnymi ekranu. Jeżeli potrzebny będzie notebook mobilny, lekki i funkcjonalny to lepiej postawić na urządzenie mniejsze niż 15-cali. Jeżeli natomiast laptop głównie będzie stał na biurku i czasem zostanie zabrany do domu to dla własnej wygody i komfortu lepiej postawić na większą przekątną – znów rozwiązanie to będzie lepsze dla wzroku. Ekran to także rozdzielczość – im wyższa, tym więcej danych, otwartych dokumentów zmieści się na polu pracy. Ma to więc ogromny wpływ na wygodę i komfort. Oczywiście do prac biurowych nie będzie potrzebna maszyna z rozdzielczością wyższą niż Full HD i zdecydowanej większości użytkowników wystarczą matryce o rozdzielczości HD. Mało tego, wyższa mogłaby wiązać się z problemami ze skalowaniem. Podczas wyboru ekranu warto zwrócić jeszcze uwagę na typ matrycy. Lepiej wybrać ekrany z matrycą IPS, która, w przeciwieństwie do matryc typu TN, bardzo dobrze odzwierciedla kolory nawet pod ostrymi kątami widzenia

Wygoda użytkowania


Laptop biurowy Apple

Z 8-godzinnym trybem pracy przy komputerze silnie wiąże się również ergonomia. Każdy podczas kupna notebooka do biura powinien zwrócić uwagę na wszelkie elementy, które znacząco wpływają na ergonomię. Mowa przede wszystkim o kątach widzenia, klawiaturze i touchpadzie. Istotne mogą być również takie parametry jak poziom nagrzewania się laptopa, głośność pracy, a nawet jakość zawiasów, bądź stopień odchylenia matrycy. Na rynku są nawet laptopy, które pozwalają odwrócić ekran o 360˚! Wracając jednak do wcześniej zauważonych kwestii – klawiatura w laptopie powinna zostać dostosowana do preferencji pracownika, który będzie z niej korzystał, a także do profilu prac, jakie będzie wykonywał. Dla osoby parającej się liczeniem i korzystającej często z arkuszy kalkulacyjnych ważna będzie klawiatura numeryczna – a warto wiedzieć, że nie wszystkie komputery przenośne są w nią wyposażone. Co ważne, nie zawsze w pracy jest możliwość podłączenia pod notebooka myszki, więc istotny jest również touchpad. W przypadku tego elementu warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany, aby zapewnić sobie maksymalną kontrolę nad kursorem. Na ergonomię wpływa, jak widać wiele kwestii, ale dostosowanie ich do własnych wymagań zwiększy komfort pracy. 8 godzin przed biurkiem zmieni się z koszmaru w przyjemność.

Urządzenia zewnętrzne


Czytnik kart pamięci SD, microSD, CF i innych typów

W biurze często korzysta się z tzw. urządzeń peryferyjnych, które stanowią wsparcie podczas pracy. Mowa o wszelkich routerach, modemach, dyskach zewnętrznych, kontrolerach i wielu innych elementach. Jednak chcąc podłączyć je do komputera, nie można zapomnieć o odpowiednich portach. W każdym przenośnym komputerze biurowym powinien znaleźć się zestaw najpopularniejszych gniazd. Potrzebne będą zapewne takie porty jak LAN, VGA, HDMI, DisplayPort oraz USB, często przydatne są też wszelkie czytniki kart SD. Co ciekawe, wymienione gniazda to niemal standardowe wyposażenie wszelkich laptopów. Niewiele osób wie natomiast, że tego typu urządzenia można dokować w przystosowanych do tego stacjach, które jeszcze bardziej rozszerzają funkcjonalność notebooka. Przy zakupie warto dowiedzieć się, czy dany model posiada taką możliwość. Ułatwi to podłączenie większej ilości sprzętów zewnętrznych.

Dodatkowe akcesoria

Akcesoria do komputera do pracy: słuchawki, klawiatura ergonomiczna, myszka, etui, touchpen

Przez cały czas przewijają się informacje o dodatkowych akcesoriach i możliwości ich podłączenia do laptopa. Jakie jednak akcesoria mogą przydać się w biurze? Z pewnością będzie to myszka, a w przypadku mało ergonomicznej klawiatury wbudowanej, podłączana zewnętrznie klawiatura. Te dwa elementy z pewnością ułatwią, przyspieszą i uczynią pracę bardziej przyjemną i komfortową. Jeżeli laptop będzie służył jako mobilne centrum, to nie obędzie się również bez odpowiedniej torby. Tutaj wybór jest ogromny, jednak torba służbowa powinna odznaczać się stonowanymi kolorami. Ważne natomiast będą dodatkowe kieszenie, które pozwolą na transportowanie dokumentów, kontrolerów oraz wielu innych rzeczy. Oczywiście na rynku dostępne są przeróżne inne akcesoria, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas pracy, ale dobór ich zależy wyłącznie od potrzeb pracownika.

Jaki komputer wybrać?


Komputer biurowy All in One od Apple

Pozostało więc odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki laptop biurowy wybrać, aby móc cieszyć się komfortową pracą, wytrzymałością sprzętu oraz funkcjonalnością. Przede wszystkim warto postawić na markę, która zyskała uznanie wielu innych odbiorców np. HP, Lenovo, Asus, Fujitsu, DELL, Acer czy Toshiba. Zwiększa się wtedy gwarancja, że sprzęt posłuży przez długie lata. Następnie konieczne będzie dostosowanie wszelkich komponentów do zapotrzebować na moc w przypadku danego stanowiska pracy. Do standardowych zadań biurowych wystarczy laptop z podstawowymi podzespołami, które przede wszystkim będą odznaczały się energooszczędnością. Warto jedynie zwrócić uwagę na taktowanie procesora, ilość pamięci RAM, a przede wszystkim wielkość i rodzaj dysku twardego. Nie można zapomnieć o ekranie, który powinien zostać dobrany tak, aby po 8-godzinnym dniu pracy nie narzekać na problemy ze wzrokiem. Liczą się również inne elementy odpowiadające za ergonomię, które powinny zostać dobrane do indywidualnych potrzeb. Co ważne, sam komputer nie wystarczy, by móc pracować. Potrzebne jest też oprogramowanie, jednak to powinno zostać dobrane ściśle pod specyfikę danego stanowiska. Księgowy będzie potrzebował programów liczących, pozwalających kreować podsumowania oraz wielu innych, podobnych, natomiast dziennikarz skorzysta ze wszelkiego rodzaju edytorów tekstowych. W notebookach do prac biurowych liczy się funkcjonalność, jako że jest to narzędzie, które jak każde inne powinno odznaczać się przede wszystkim nadzwyczajną jakością. W końcu efektywność pracy każdego pracownika zależy od narzędzi, jakie zostaną mu udostępnione.

Polecane laptopy do pracy biurowej


HP

 •  
   
   
  HP 250 G5 [W4N60EA] to niedrogi notebook idealny . Model wyposażono w ekran wyświetlający obraz w rozdzielczości HD (1366x768), procesor Intel Pentium N3710, dysk twardy i pamięci RAM. Możliwa jest wymiana dysku na większy lub SSD. Laptop ma zainstalowany system operacyjny Win10 Pro(+Win7 Pro).
   
 •  
   
  Interesuje Cię notebook przeznaczony ? HP ProBook 455 G4 [Y8A77EA] został stworzony właśnie z myślą o takim zastosowaniu. Producent zamontował w nim procesor A9-9410 z cenionej rodziny AMD, mieszczący danych twardy dysk oraz pamięci RAM. W laptopie tym obraz o przekątnej jest wyświetlany w rozdzielczości HD (1366x768). Zarówno dysk,inne parametry mogą zostać poprawione poprzez wymianę podzespołów. Istnieje też możliwość montażu dysku SSD w miejsce . Na komputerze jest już zainstalowany lubiany przez użytkowników system Win10 Pro.
Lenovo

 •  
   
  Laptop Lenovo ThinkPad E570 Silver [20H5007KPB] to mobilne urządzenie przeznaczone . Model ten ma ekran, który jest w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości HD (1366x768). Komputer posiada bardzo dobre parametry techniczne, wyposażono go w procesor i3-7100U z rodziny Intel Core i3, pamięci RAM i dysk twardy . Jego parametry można poprawić wymieniając dysk twardy na większy lub SSD. Win10 Pro, który jest zainstalowany w tym notebooku gwarantuje stabilną pracę i maksymalne wykorzystanie możliwości tego sprzętu.
   
 •  
   
  Jeśli poszukujesz laptopa , to Lenovo ThinkPad Edge E560 [20EV000MPB] jest idealnym wyborem. Komputer ten ma wydajny procesor Intel Core i3 i3-6100U, twardy dysk mający pojemność oraz pamięci RAM. Jego ekran wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości HD (1366x768). Notebooka tego można rozbudować po przez wymianę twardego dysku na bardziej pojemny lub SSD.
Dell

 •  
   
  Dell Vostro 5468 [N008VN5468EMEA02] to przystępny cenowo notebook idealny do podróży. Model wyposażono w ekran wyświetlający obraz w rozdzielczości HD (1366x768), procesor Intel Core i3 i3-7100U, dysk twardy i pamięci RAM. Możliwa jest wymiana dysku na większy lub SSD. Laptop ma zainstalowany system operacyjny Win10 Pro.
 •  
   
  Dell Latitude E5270 [N006LE5270U12EMEA] to laptop o świetnych parametrach idealny do podróży. Model ten posiada ekran o rozdzielczości HD (1366x768), procesor Intel Core i5 i5-6200U, dysk twardy o pojemności i pamięci RAM. Istenieje możliwość wymiany dysku na większy lub SSD. Notebook ma zainstalowany system operacyjny Win10 Pro(+Win7 Pro).
Toshiba

 •  
   
  Laptop Toshiba Satellite Pro R50-C-14H [PS571E-064030PL] to mobilne urządzenie przeznaczone . Model ten ma ekran, który jest w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości HD (1366x768). Komputer posiada bardzo dobre parametry techniczne, wyposażono go w procesor i3-6100U z rodziny Intel Core i3, pamięci RAM i dysk twardy . Jego parametry można poprawić wymieniając dysk twardy na większy lub SSD. Win10 Home, który jest zainstalowany w tym notebooku gwarantuje stabilną pracę i maksymalne wykorzystanie możliwości tego sprzętu.
 •  
   
  Idealny komputer powinien być jak Toshiba Tecra Z50-C-115 [PT571E-03N00YPL]. Wydany procesor i5-6200U należący do rodziny Intel Core i5 gwarantuje, że laptop ten poradzi sobie bardzo dobrze we wszystkich zadaniach, jakie mu powierzymy. Wyposażono go w dysk mieszczący danych oraz RAMu. Parametry urządzenia mogą zostać poprawione - dysk można wymienić na SSD lub bardziej pojemny. Notebook posiada zainstalowany system Win10 Pro(+Win7 Pro), który jest bardzo lubiany przez użytkowników.
Fujitsu

 •  
   
  Lifebook A555 [A5550M13A5PL] to tani laptop idealny . Model ten posiada ekran o rozdzielczości HD (1366x768), procesor Intel Core i3 i3-5005U, dysk twardy o pojemności i pamięci RAM. Istenieje możliwość wymiany dysku na większy lub SSD. Notebook ma zainstalowany system operacyjny .
 •  
   
  Lifebook U745 [U7450M751BPL] to laptop o świetnych parametrach idealny , podróży. Model ten posiada ekran o rozdzielczości HD+ (1600x900), procesor Intel Core i5 i5-5200U, dysk twardy o pojemności i pamięci RAM. Istenieje możliwość wymiany dysku na większy lub SSD. Notebook ma zainstalowany system operacyjny Win10 Pro(+Win7 Pro).
Asus

 •  
   
  Laptop Asus Pro P2430 [P2430UA-WO0033E] to mobilne urządzenie przeznaczone . Model ten ma ekran, który jest w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości HD (1366x768). Komputer posiada bardzo dobre parametry techniczne, wyposażono go w procesor i3-6100U z rodziny Intel Core i3, pamięci RAM i dysk twardy . Jego parametry można poprawić wymieniając dysk twardy na większy lub SSD. Win10 Pro(+Win7 Pro), który jest zainstalowany w tym notebooku gwarantuje stabilną pracę i maksymalne wykorzystanie możliwości tego sprzętu.
 •  
   
  Asus Pro P2530 [P2530UJ-XO0126E] to przystępny cenowo notebook idealny , obliczeń. Model wyposażono w ekran wyświetlający obraz w rozdzielczości HD (1366x768), procesor Intel Core i5 i5-6200U, dysk twardy i pamięci RAM. Możliwa jest wymiana dysku na większy lub SSD. Laptop ma zainstalowany system operacyjny Win10 Pro(+Win7 Pro).
Acer

 •  
   
  Acer TravelMate B-118 [NX.VG0EP.005] to przenośny komputer, zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu go , podróży. W laptopie tym zastosowano ekran działający w rozdzielczości FHD (1920x1080). Dużą moc zawdzięcza wydajnemu procesorowi Intel Celeron N3350. Oprócz tego w jego wnętrzu znajduje się dysk twardy o pojemności oraz pamięci RAM. Jego parametry można łatwo poprawić wymieniając dysk na pojemniejszy lub SSD. W notebooku jest już zainstalowany przyjazny system operacyjny Win10 Home.
 •  
   
  Jeśli poszukujesz laptopa , podróży, to Acer TravelMate P-238-M [NX.VBXEP.003] jest idealnym wyborem. Komputer ten ma wydajny procesor Intel Pentium Pentium 4405U, twardy dysk mający pojemność oraz pamięci RAM. Jego ekran wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości HD (1366x768). Notebooka tego można rozbudować po przez wymianę twardego dysku na bardziej pojemny lub SSD.

Kontakt ze sklepem

GG: 50228623