Biznesowy ultrabook. Ranking prestiżowych laptopów.
Zamiłowanie do prestiżu i luksusu towarzyszy człowiekowi od zarania cywilizacji. Najlepsze materiały, nowinki technologiczne, wyjątkowa stylistyka, najwyższa jakość wykonania - aspekty, które odróżniały artystów od rzemieślników i sprawiały, że zwykłe narzędzia stawały się dziełami sztuki. Współcześnie marketing określa tą klasę produktów mianem ENVY - mają to być wyroby godne pozazdroszczenia.
Zapewne wśród naszych klientów znajdą się pasjonaci rekonstrukcji, którzy chętnie wyruszyliby do kuźni Hefajstosa po swoje zbroje i tarcze... umówmy się jednak, że prestiżowy laptop jest w dzisiejszych czasach zdecydowanie popularniejszym narzędziem pracy aniżeli tarcza i zbroja. ;) Tym niemniej my również zapraszamy Państwa do wędrówki. Prześledzimy wspólnie ofertę prestiżowych laptopów biznesowych i sprawdzimy jakie cechy i parametry powinien posiadać ultrabook, aby można było go uznać za laptop luksusowy. Tradycyjnie przygotujemy podłoże teoretyczne i przeprowadzimy porównanie trzech wiodących producentów - HP, DELL i Lenovo. Zapraszamy do lektury i zadawania pytań w bezpośrednim kontakcie.
SPIS TREŚCI:
- 1. Wprowadzenie - jakie wyróżniki powinien posiadać prestiżowy laptop.
- 2. Ultrabook - waga i wielkość.
- 3. Obudowa - materiały i jakość wykonania.
- 4. Matryca - radość dla oka.
- 5. Prestiż i moc - wydajność obliczeniowa.
- 6. A Wiesiek ruszy? Luksus vs wydajność graficzna.
- 7. Wodotryski - gadżety i odjechane funkcjonalności.
- 8. TOP propozycje prestiżowych laptopów biznesowych.
---
Przegląd prestiżowych laptopów biznesowych różnych producentów:
Analiza rozmów i zapytań naszych klientow pokazuje, że przy wyborze prestiżowego laptopa bardzo istotne znaczenie ma (2) waga i wielkość. Biznesowy ultrabook ma być jak najlżejszy i bez zbędnych milimetrów (np. na ramki wokół matrycy). Oczywiście ta dieta nie może wpłynąć na (3) najwyższą jakość materiałów i wykonanie. Kolejnym krokiem jest spojrzenie na to, żeby (4) matryca była radością dla oka. Zwracamy uwagę na rozdzielczość, podświetlenie, jakość odwzorowania palety kolorów, technologie matowe i antyrefleksyjne, dotykowość. Porównamy luksusowe laptopy pod kątem (5) wydajności obliczeniowej. Dla użytkowników, którzy nie uznają kompromisów - wytypujemy maszyny, które oprócz powyższych, zapewnią również wysoką (6) wydajność graficzną. Na koniec pochylimy się nad różnymi innymi wodotryskami: (7) gadżety i inne wyjątkowe funkcjonalności. Zapraszamy do lektury i zadawania pytań w bezpośrednim kontakcie.
Laptop dla grafika to tak na prawdę mobilna stacja robocza. Fakt, że obróbka grafiki wymaga dużej mocy obliczeniowej wydaje się być "oczywistą oczywistością". Wystarczy spojrzeć na porównanie laptopa do przeglądania internetu z laptopem do gier. Bez wydajnego procesora i solidnej karty graficznej nie mamy co marzyć, że uruchomimy najnowsze produkcje. W przypadku obróbki grafiki jest podobnie - z tym, że tutaj nie mówimy o zabawie - a o pracy specjalisty, na którego zatrudnienie wydajemy niemałe pieniądze. Czas grafika jest cenny - stąd czas jaki musi on spędzić czekając na przetworzenie obrazu przez komputer - to strata jego lub naszych pieniędzy. Osobna kwestia, że niektórych projektów wielkoformatowych nie da się po prostu zrealizować na zbyt słabym komputerze. Moc obliczeniowa to jedno.
Kolejna kluczowa kwestia to przygotowanie do druku. Ilu początkujących grafików płakało, gdy okazywało się, że po wydruku kolory wyglądały zupełnie inaczej niż na ekranie komputera i na projekcie, który pokazywali klientowi. Taki brak profesjonalizmu może oznaczać ogromne straty dla zleceniodawcy - albo na ponowny wydruk - albo wizerunkowe, jeśli błędu nie uda się odkręcić odpowiednio wcześnie. Poniżej prezentujemy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród naszych klientów, popartej statystykami sprzedaży. Pokazuje ona które parametry są najważniejsze przy wyborze laptopa dla grafika. Począwszy od jakości ekranu, poprzez moc procesora, szybkość i pojemność dysku twardego, wydajność karty graficznej, na wydajności chłodzenia i możliwości podłączenia dodatkowych akcesoriów skończywszy. Zapraszamy do lektury.
Analiza ankiety - na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze laptopa dla grafika.
(1) Jakość matrycy.
Jak pokazała ankieta, najważniejszym elementem specyfikacji na który zwracają uwagę profesjonalni graficy jest matryca - jej technologia, odwzorowanie barw i rozdzielczość. Grafik chce mieć pewność, że to co widzi na ekranie będzie oddawało rzeczywistość, wyglądało tak samo na komputerze zleceniodawcy oraz jego klientów, czy po wydruku. Jeżeli nie pracujemy na zewnętrznym monitorze, warto zadbać żeby matryca laptopa zapewniała 100% odwzorowania palety sRGB. W tej przestrzeni pracuje system Windows, stąd tworząc projekty możemy być spokojni, że na innych komputerach będą wyglądały podobnie. To jednak za mało kiedy chodzi o druk - tutaj potrzebne jest praca w standardzie Adobre RGB. W stacjach roboczych mamy do dyspozycji matryce Dream Color, zapewniające pokrycie 100% Adobe RGB. Najnowsze laptopy dla grafika oferują już odwzorowanie w standardzie DCI-P3. W przypadku tych stacji roboczych sugerujemy pracę z kalibratorem kolorów, żeby nie przegiąć w drugą stronę i nie przesycić barw.
Jeśli chodzi o przekątną ekranu i rozdzielczość - tutaj każdy musi kierować się własnymi preferencjami. Większy ekran to więcej powierzchni roboczej, ale też większa masa do noszenia. Dlatego najpopularniejszy rozmiar mobilnej stacji roboczej to kompromis 15 cali wspierany przez zewnętrzny monitor lub monitory. Większe, 17 calowe wybierają graficy którzy potrzebują maksymalnej wydajności do dużych projektów - bo moc obliczeniowa wymaga chłodzenia, a tego nie da się osiągnąć bez miejsca. Minimalna rozdzielczość laptopa dla grafika to Full HD. Jeśli wymaga tego specyfika pracy, warto wybrać matrycę 4K. Problem wyboru rozdzielczości w zasadzie rozwiązuje się, kiedy potrzebujemy idealnego koloru do DTP - matryce DreamColor są niemal wyłącznie w rozdzielczości 4K. Tradycyjnie zapraszamy do kontaktu i rozmowy, jeśli powyższe informacje nie rozwiały wątpliwości.
(2) Szybkość dysku twardego.
Jeszcze do niedawna grafik pracował na trzech różnych dyskach - systemowym, magazynie danych oraz superszybkim (tzw. scratch) - do bieżącej pracy. Na szczęście rozwój dysków półprzewodnikowych sprawił, że mamy do dyspozycji dyski SSD PCIe, które z powodzeniem służą jako dysk systemowy i do bieżącej pracy. Prędkości zapisu i odczytu powyżej 3000MB/s nikogo już nie dziwią, również cena za gigabajt powierzchni spadła do sensownego poziomu w porównaniu do początków technologii.
Charakterystyka pracy, a dokładnie wielkość projektów, determinuje czy będziemy wykorzystywali dodatkowy dysk STORAGE na dane. Alternatywę stanowi przechowywanie projektów na serwerach NAS, na dysku zewnętrznym, ewentualnie w chmurze. Stare przysłowie mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych, którzy dopiero zaczną. W zależności od wybranej stacji roboczej mamy do dyspozycji nawet do 5 dysków. Przyjmujemy, że minimum na system oraz do pracy to 512GB SSD PCIe. Resztę gniazd warto wykorzystać na STORAGE - albo w postaci masywnego dysku HDD o pojemności do 3TB, albo w postaci kolejnych dysków SSD - o nieco słabszych parametrach niż systemowy. Jeśli pozwala na to budżet i miejsce w obudowie - warto zadbać o zduplikowanie dysku STORAGE i ustawienie go w macierzy RAID - dla wspomnianego bezpieczeństwa danych.
(3) Karta graficzna.
Profesjonalne laptopy dla grafików - takie jak HP ZBook, Lenovo ThinkPad P, Dell Precision czy Fujitsu Celsius - wyposażone są w profesjonalne karty graficzne - nVidia Quadro lub AMD Pro. Karty te posiadają certyfikaty zgodności z oprogramowaniem projektowym, wydawane przez niezależnych producentów oprogramowania. W praktyce przekłada się to na gwarancję kompatybilności, poprawnego działania oraz dodatkowe funkcje konfiguracji sterowników. Ponadto karty profesjonalne sprzętowo wspierają wiele procesów, które karty konsumenckie muszą dopiero obliczać.
Do niedawna przepaść pomiędzy kartami GeForce a Quadro w programach graficznych była ogromna. Obecnie jednak wiele programów wspireają również standard OpenCL i przewaga kart profesjonalnych uwidacznia się w bardzo specyficznych zastosowaniach. Nie każdy grafik potrzebuje profesjonalnej karty graficznej. Wszystko zależy od tego z czym i w jaki sposób pracuje. Wszystko jest kalkulacją kosztów i korzyści. My zawsze profesjonalistom zalecamy profesjonalny sprzęt, ale w uzasadnionych przypadkach można pójść na oszczędność. Zawsze służymy wsparciem w doborze odpowiedniego sprzętu do zastosowania i zapraszamy do kontaktu.
(4) Wydajność procesora oraz ilość RAM.
O ile w przypadku karty graficznej możemy dyskutować, o tyle w przypadku procesora i pamięci RAM sprawa jest prosta. Im więcej, tym krócej. W zasadzie możemy darować sobie procesory niskonapięciowe. Mają one uzasadnienie jedynie w lekkich stacjach roboczych służących do sprawnej prezentacji efektów pracy u klienta. Jeśli laptop dla grafika ma służyć typowo do wykonywania projektów, musi liczyć. Ilość rdzeni, ilość wątków razy taktowanie plus ilość RAM. Nie wydaje nam się, żeby w przypadku grafiki konieczne było wsparcie korekcji błędów ECC. To raczej funkcja typowo inżynierska, żeby wiadukt nie znalazł się dwa metry dalej od linii drogi. Trend potwierdziły wybory naszych klientów. Gdyby jednak ktoś z Państwa miał inną sytuację - chętnie dowiemy się czegoś nowego. Polecamy procesory Intel Core i7 lub i9 serii H, najnowszej generacji. RAM 16GB to minimum. Dobrze mieć 32GB, a 64GB nie zaszkodzi.
(5) Jakość. (6) Złącza.
Dlaczego kupując laptop dla grafika warto wybrać mobilne stacje robocze uznanych producentów albo laptopy gamingowe z górnej półki? Zarządzanie ryzykiem w przypadku pracy zawodowej jest bardzo istotnym parametrem. Tak, tak - gaming to dzisiaj również coraz prężniej działająca branża, w której możemy mówić o profesjonalnych zawodnikach... Zawalanie projektów, opóźnienia - u wolnego strzelca mogą powodować zatory finansowe, w przypadku korporacji - utratę intratnego klienta, a dla sportowca - np. utratę sponsora. Fakt, że serwisant przyjedzie do nas następnego dnia roboczego i naprawi laptopa - zamiast wysyłania do serwisu i dwutygodniowego przestoju - może mieć decydujące znaczenie.
Topowe stacje robocze czy laptopy gamingowe projektowane są z myślą o wielogodzinnym obciążeniu kluczowych podzespołów. Inżynierowie uwzględniają bilans termiczny pracy pod obciążeniem, instalują odpowiedni wydajne chłodzenie. Dzięki temu nie dochodzi do dławienia (obniżania wydajności) procesora czy karty graficznej z powodu przegrzania. Stacje robocze są również wyposażone w odpowiednie złącza, mają możliwość zadokowania, posiadają więcej miejsc na pamięć masową. W przypadku korporacji - umożlwiają zarządzanie poprzez vPro i bardziej rozbudowany BIOS. Zachęcamy do sprawdzenia oferty mobilnych stacji roboczych - HP ZBook, Dell Precision oraz Lenovo ThinkPad P. W przypadku pytań jesteśmy do dyspozycji.
Matryca dla grafika - Veni, VIDI, Vici!
Przekątna. W zasadzie laptop o przekątnej ekranu mniejszej niż 15,6 cala dla grafika jest mało przydatny - zwłaszcza podczas intensywnej pracy, w której trakcie wymagany jest choćby minimalny komfort. Dostępne są większe mobilne stacje robocze o przekątnej 17,3 cala. Za tą wielkością przemawiają dwa argumenty - przede wszystkim większy ekran i wielkość wyświetlanych elementów. Wartością dodaną jest lepsze chłodzenie - to logiczne, że w większej obudowie mamy więcej miejsca na cyrkulację powietrza i odprowadzenie temperatury. Popularne "siedemnastki" mogą być wydajniejsze od "piętnastek", są też niestety wyraźnie cięższe - o czym trzeba pamiętać, jeśli waga ma znaczenie.
Rozdzielczość. Podobnie wygląda kwestia rozdzielczości - poniżej Full HD (1920x1080) nie da się zmieścić na ekranie wystarczająco dużo elementów i powierzchnia pracy będzie zbyt mała. Do dyspozycji mamy matryce 4K (3840x2160), na których upakowanie pikseli - a co za tym idzie - jakość detali, będzie zdecydowanie większa. Takie laptopy dla grafików tworzących skomplikowane struktury będą najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy potrzebują przepłacać za 4K - ponieważ dla ich projektów w zupełności wystarczy FHD, a 4K będzie wymagało powiększania obrazu lub stosowania skalowania, które może nie działać poprawnie w niektórych aplikacjach. W tym przypadku trzeba kierować się specyfiką pracy, a nie zasadą im więcej tym lepiej.
Kolory. Równie istotnym elementem, który bezsprzecznie ma wpływ na efekty pracy, jest odwzorowanie kolorów. Jeżeli pracujemy na zewnętrznym monitorze, a ekran laptopa wykorzystujemy jedynie do wyświetlania MENU - standardowa matryca IPS w zupełności nam wystarczy. Jednak jeśli na ekranie laptopa wyświetlamy również projekty, trzeba przyjąć, że dobra matryca to odtworzenie całej palety barw sRGB. Dla niektórych projektów jednak i to może być za mało. Zwłaszcza tych, które finalnie trafią do druku. W takim przypadku laptop dla grafika z matrycą DreamColor (100% pokrycia Adobre RBG) jest słusznym wyborem. W TOPowych stacjach prboczych możemy wybrać nawet ekrany odwzorowujące filmowy standard DCI-P3.
Personalizacja. Oczywistym jest, że im lepsza matryca tym wyższa cena. Dlatego często standardowe konfifuracje wyposażone są w podstawowe matryce, a te bardziej zaawansowane trzeba zamówić na indywidualne zlecenie w fabryce. Jako autoryzowany partner mamy taką możliwość i zapraszamy do kontaktu. W zarządzaniu terminami koniecznie musimy w takiej sytuacji uwzględnić czas wymagany na wyprodukowanie spersonalizowanej stacji roboczej, który wynosi ok. trzech tygodni.
Dysk systemowy oraz storage w mobilnej stacji roboczej.
Wąskie gardło. Kto zaczynał swoją przygodę ze sprzętem komputerowym w latach kiedy w Polsce dopiero pojawiał się internet doskonale pamięta, że prędkość dostępu procesora do danych na dysku zawsze stanowiła wąskie gardło w prędkości pracy. Producenci zmieniali architekturę, zwiększali ilość pamięci podręcznej procesora, ilość pamięci operacyjnej RAM, pojawiały się kolejne generacje standardu SATA - wszystko w celu zapewnienia jak najszybszego dostępu do danych w celu ich obróbki. Wspomnieliśmy we wstępie, że do niedawna profesjonalni graficy pracowali nawet na trzech dyskach - różniących się prędkością odczytu, prędkością zapisu oraz ilością operacji na sekundę. Wyróżnialiśmy dysk systemowy, dysk do bieżącej pracy oraz dysk STORAGE, stanowiący magazyn projektów.
SSD PCIe. Wraz z pojawieniem się nośników półprzewodnikowych SSD pracujących na magistrali PCI Express z interfejsem NVMe, które potrafią równocześnie prowadzić odczyt i zapis - nie jest to już konieczne. Przykładowy dysk widoczny na zdjęciu SSD Samsung 970 PRO 512GB oferuje prędkość odczytu na poziomie 3500MB/s, a zapisu na poziomie 3200MB/s. Bez wdawania się w szczegółowe analizy możemy przyjąć, że prędkość odczytu i zapisu danych dla dysku HDD waha się pomiędzy 50MB/s a 120MB/s. To pokazuje, że nowe dyski są od 30 do 70 razy szybsze niż tradycyjne talerze.
Ilość dysków. Mobilne stacje robocze, w zależności od producenta i rozmiaru, oferują możliwość zamontowania nawet od 3 do 5 dysków. Np. HP ZBook 17 pozwala zamontować 4 dyski- (3 x M.2 PCIe +1 x 2,5" SATA). HP ZBook 15 przewiduje miejsce na 3 dyski - (2 x M.2 PCIe +1 x 2,5" SATA). Lenovo ThinkPad P73 udostępnia 3 miejsca na dyski - (2 x M.2 + 1 x 2,5" SATA), podobnie jak ThinkPad P53. Dell Precision 7730 oddaje nam do dyspozycji 5 złącz dysków - (4 x M.2 PCIe + 1 x 2,5" SATA). W naszych realizacjach z powodzeniem znajdziecie Państwo przykłady, w których rozbudowywaliśmy fabryczne konfiguracje poprzez dołożenie lub wymianę dysków fabrycznych.
Dysk systemowy. Na dysk podstawowy - systemowy - proponujemy wybrać nośnik SSD PCIe NVMe o pojemności co najmniej 512GB. Zapewni to procesorowi szybki dostęp do systemu, programów i obrabianych właśnie projektów. Warto, żeby był to profesjonalny dysk, oferujący nie tylko jak najwyższe parametry odczytu i zapisu, ale również trwałość i niezawodność - jak np. Samsung 970 Pro - oparty o bardziej trwałe komórki MLC. Na podstawowym poziomie wystarczy rozróżnić typ komórek MLC od TLC. MLC przechowuje dwa bity informacji, jest bardziej trwały i popełnia mniej błędów. :) TLC przechowuje trzy bity informacji, ma mniejszą żywotność i większe ryzyko błędów. Zwracamy uwagę, że nie istnieje byt powoływany do życia w działach marketingu - tzn. 3 bit MLC. Jeśli budżet pozwala - nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać 1TB zamiast 512GB.
Dysk storage. Wspomnieliśmy o tym jak istotne jest bezpieczeństwo danych. Wszystkie z wymienionych wyżej laptopów oferują tylko jedno gniazdo na dysk 2,5". Zastosowanie jako magazynu danych dysku HDD o pojemności nawet do 4TB powoduje, że będzie to pojedyńczy dysk. W przypadku jego uszkodzenia stracimy wszystkie dane, które na nim przechowywaliśmy. Ale jest to ciekawy wariant z punktu widzenia ekonomicznego. Na przykład stacja robocza z profesjonalnym dyskiem SSD PCIe NVMe 512GB (/1TB) + STORAGE HDD SATA 2,5" 2TB.
Alternatywą jest wykorzystanie złącz M.2 - i zamontowanie co najmniej jednego dodatkowego dysku, lecz o nieco słabszych parametrach. Np. profesjonalny systemowy SSD PCIe NVMe 512GB (/1TB) + tańszy storage SSD PCIe NVMe 1TB. Jeśli pozwala na to budżet, dysk STORAGE warto zduplikować i spiąć dwa dyski macierzą RAID w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych.
Karta graficzna dla grafika - Quadro czy GeForce?
W jaką kartę graficzną powinien być wyposażony laptop dla grafika? Przed odpowiedzią na tak postawione pytanie należałoby zadać kolejne - "a dla kogo ten wywiad"? I chodzi tutaj przede wszystkim o doprecyzowanie projektów nad któryim pracuje grafik - co zaznaczamy już w tytule akapitu. Metafory z branży motoryzacyjnej są bardzo płodne, dlatego pozwolimy sobie skorzystać z takowej. Weźmy jako przykład zadanie polegające na przewiezieniu jednej europalety towaru. Auto osobowe - czy to sedan, czy to kombi - nie nadaje się do tego. Jest jak zintegrowana karta graficzna. Zasadniczo da się to wykonać samochodem użytkowo - osobowym, weźmy takiego np. "kangura". Drzwi z tyłu oraz przestrzeń ładunkowa umożliwią przewóz palety. Mamy tutaj do czynienia z konsumencką kartą dedykowaną - np. nVidia GeForce. A co zrobić kiedy takich palet mamy do przewiezienia osiem? Albo będziemy kursować osiem razy naszym "kangurem", albo wykorzystamy auto o odpowiedniej ładowności. Poradziliśmy sobie z objętością - brawo MY. Zwiększamy zatem poziom trudności - przewoziliśmy paletę pierza luzem. A teraz mamy do przewiezienia odlewy żeliwne. Bez ciężarówki nie pojedziemy.
OK - wróćmy do naszej branży. Powyższa metafora jest pewnym uproszczeniem - nie jest jednak pozbawiona sensu. Nie dyskutujemy w ogóle o kartach zintegrowanych, bo nie zapewnią one wymaganej wydajności. Zdarzają nam się jednak klienci, którzy upierają się, że chcą stację roboczą z grafiką GeForce zamiast Quadro. Jesteśmy w stanie zrozumieć takie podejście - musi ono jednak wynikać ze specyfiki pracy użytkownika. Zacznijmy od buforowania tzw. "obszarów wydzielonych" - procesory konsumenckich kart optymalizowane są głównie pod względem wydajności jednowątkowych - mają dobrze radzić sobie w grach 3D, wykorzystując biblioteki DirectX oraz ewentualnie OpenGL. Optymalizacja jednowątkowa oznacza, że GeForce GTX mogą sprzętowo obsłużyć tylko jeden wydzielony obszar - "jedną europaletę". Do gier to wystarcza - działa jeden wątek, na pełnym ekranie. Taka karta będzie OK dla grafika, który pracuje w podobny sposób.
Weźmy jednak na warsztat inną specyfikę pracy. Typowa aplikacja zawiera zarówno elementy 2D i 3D. Podczas pracy poszczególne widoki nakładają się na siebie. Aby poprawnie wyświetlać obraz musi być on podzielony na serię obszarów wydzielonych. Karty nVidia Quadro potrafią sprzętowo buforować do ośmiu obszarów bez strat sprzętowych. Można to porównać do odpalenia ośmiu gier pełnoekranowych jedna nad drugą. Mamy zatem kartę, która potrafi przewieźć 8 europalet równocześnie. Jest to dopiero początek różnic. Dalej pojawiają się tak istotne kwestie jak sprzętowe wygładzanie linii, wsparcie sprzętowe dla operacji logicznych, sprzętowa obsługa płaszczyzn przekroju, optymalizacja zarządzania pamięcią, sprzętowe nakładanie płaszczyzn, poczwórne buforowanie stereo. Skupimy się jeszcze na moment na certufikacji ISV (Independent Software Vendors). nVidia ściśle współpracuje z producentami oprogramowania do obróbki grafiki i projektowania. Dzięki tej współpracy, nVidia gwarantuje kompatybilność z czołowymi aplikacjami. Co więcej - panel kontrolny nVidia Quadro pozwala użytkownikowi na ustawienie parametrów specyficznych dla danej aplikacji, w której pracuje. Jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie - co istotne - przeznaczone dla użytkowników, którzy będą w stanie te różnice wykorzystać.
Podsumowując - do prac graficznych rekomendujemy profesjonalne karty graficzne z rodziny nVidia Quadro. Mamy do dyspozycji podstawowe modele nVidia Quadro T1000 (4GB GDDR5), bardziej wydajne nVidia Quadro RTX3000 (6GB GDDR5, VR ready). Do najbardziej wymagających projektów dostępne są również stacje robocze z najpotężniejszymi kartami - np. nVidia Quadro RTX5000 (16GB GDDR5, VR ready). Nie zamykamy się jednak i jeśli specyfika pracy tego wymaga, oferujemy naszym klientom laptopy wyposażone w konsumenckie karty graficzne. W solidnych gamingowych maszynach możemy na przykład spotkać nVidia GeForce RTX 2060 (6GB) lub nVidia GeForce RTX 2080 (8GB).
Wybieramy najlepsze procesory do obróbki grafiki.
Wielowątowość. Komputer dla grafika jest narzędziem. Ma na siebie zapracować, dlatego należy go traktować jak kapitał inwestycyjny. Co z tego, że matryca będzie odwzorowywała pełną paletę RGB, dysk będzie hulał z prędkością światła, a karta graficzna przetworzy i wyświetli grafikę - jeśli będzie to trwało tydzień, bo całość "zamuli" zbyt słaby procesor? Granice miniaturyzacji przesuwane są coraz dalej. W najnowszych procesorach Intel osiągnął litografię 10nm. Jednak zmiana procesu technologicznego pozwalająca na kolejne kroki jest coraz trudniejsza. Co zrobić, jeśli z wydajnością pojedynczego rdzenia dochodzimy już do momentu, w którym trudno wycisnąć więcej? Trzeba podzielić obliczenia na mniejsze paczki i liczyć większą ilością rdzeni i wątków. Za tą tendencją podążają również producenci oprogramowania, przystosowując programy projektowe do wielowątkowości.
Parametry procesora. W dużym uproszczeniu na wydajność procesora przekładają się następujące parametry - ilość obsługiwanych rdzeni i wątków, taktowanie zegara pojedynczego rdzenia, ilość pamięci cache procesora. Jest to uproszczenie, ponieważ kolejne generacje różnią się również architekturą, nie będziemy jednak wchodzić aż tak głęboko. W laptopie dla grafika, gdzie wydajność obliczeniowa musi być duża, musimy brać pod uwagę mobilne procesory z serii wydajnych. Jak już wspomnieliśmy zdecydowanie odradzamy procesory niskonapięciowe - chyba, że mówimy o lekkich mobilnych stacjach roboczych służących wyłącznie do sprawnego prezentowania przygotowanych projektów na spotkaniu u klienta. Dla przykładu: jeśli spojrzymy na procesor ósmej generacji i7-8565U (niskonapięciowy) - posiada on 4 rdzenie / 8 wątków, taktowanie 1.80GHz do 4.60GHz, 8MB CL3. W teście PassMark na dzień dzisiejszy osiąga ok. 8900punktów. Jego wydajny mobilny odpowiednik i7-8750H - posiada 6 rdzieni / 12 wątków, taktowanie 2.20GHz do 4.10GHZ, 9MB CL3. W teście PassMark osiąga 12400 punktów. Różnica jest wyraźna. W i9-8950HK, który również ma 6 rdzeni / 12 wątków, ale wyższe taktowanie 2.90GHz do 4.80GHz i 12MB CL3, udało się osiągnąć pułap 14200 punktów.
ECC i vPro. Użyłem przykładów z generacji ósmej, żeby pokazać porównanie procesorów niskonapięciowych do procesorów wydajnych. W najnowszych seriach laptopów do grafiki instalowane są procesory dziewiątej generacji, o których napiszę niżej. Wcześniej jednak słów kilka o dwóch dodatkowych funkcjach, które mogą mieć znaczenie dla niektórych użytkowników. Pierwsza to wsparcie dla korekcji błędów ECC. Technologię tą posiadają procesory Intel Xeon. Druga to vPro, potrzebne do zarządzania niskiego poziomu, które wykorzystują działy IT w korporacjach. Jestem przekonany, że kto ma znać te technologie - wie o czym mowa. A kto jeszcze się z nimi nie zetknął, najpewiej ich nie potrzebuje. :) ECC przydaje się raczej do zastosowań inżynierskich, omówiamy je bardziej dokładnie w artykule o laptopie dla inżyniera. Gdyby chcieli Państwo dowiedzieć się więcej, zapraszam do kontaktu lub poszukania dalszej literatury.
Polecane procesory. W najnowszych modelach mobilnych stacji roboczych producenci oferują nam wybór procesorów Intel dziewiątej generacji. Z rodziny i7 mamy do dyspozycji i7-9750H oraz wersję i7-9850H z vPro. Większą wydajność oferuje i9-9880H, która również wspiera vPro. Jeśli chcemy zaoszczędzić, można zdecydować się na stację roboczą z procesorem i5-9300H, ale w zasadzie nie spotkaliśmy się jeszcze z takim wyborem.
Idąc kolejno - i7-9750H będzie najpopularniejszym wyborem wolnych specjalistów. Oferuje 6 rdzeni / 12 wątków, taktowanie 2.60GHz do 4.50GHz, 12MB CL3. W PassMark osiągnął 13500punktów. Zapewni wystarczający potencjał obliczeniowy do większości projektów. Graficy korporacyjny wybiorą raczej i7-9850H, który różni się jedynie nieco wyższym taktowaniem maksymalnym 4.60GHz oraz wsparciem vPro. W PassMark osiąga 14400 punktów, więc sam aspekt wydajności nie będzie tutaj decydujący. Może być natomiast decydujący dla grafików, których projekty ważą na prawdę dużo i wymagają porządnego liczenia. Bezkompromisową wydajność zapewni procesor i9-9880H, który posiada aż 8 rdzeni / 16 wątków, jest taktowany od 2.30GHz do 4.80GHz i jest wspierany przez 16MB CL3. W PassMarku osiąga 16600 punktów.
Jeżeli poszukiwanej przez Państwa specyfikacji procesor + grafika nie będzie w specyfikacjach przygotowanych przez producentów, zapraszamy do kontaktu. Jako autoryzowany partner mamy możliwość przygotowywać i zamawiać indywidualne specyfikacje mobilnych stacji graficznych już od jednej sztuki.
Ile pamięci RAM potrzebuje laptop dla grafika?
Rola pamięci RAM. Pamięć RAM, nazywana inaczej pamięcią operacyjną, jest to pamięć w której przechowywane są wszystkie aktualnie wykonywane programy oraz dane dla tych programów. Jest to pamięć tymczasowa, której zawartość tracona jest w momencie odłączenia zasilania - tzn. nie jest to pamięć trwała, jak np. dysk twardy. Stosowana jest w celu zapewnienia procesorowi szybszego dostępu do danych, które ma przetwarzać. Po zakończeniu pracy, jeśli nie chcemy utracić jej efektów, konieczne jest zapisanie w pamięci trwałej, czyli na dysku twardym komputera. Dostępne są pamięci wspierające ECC - wyposażone w system kodowania korekcyjnego ECC. Umożliwiają one korygowanie błędów przekłamania 1 bitu i 2 bitów. Pamięci tego typu stosowane są w komputerach, od których wymaga się niezawodności działania - czyli np. serwerów, lub laptopów inżynierskich. W grafice stosuje się raczej laptopy non-ECC.
Szybkość RAM. Najnowszym standardem stosowanym w laptopach jest DDR4 SDRAM. Został on zaprezentowany na targach CES w styczniu 2013 roku. Charakteryzuje się niższym poborem prądu, na poziomie 1.2V, oraz większą przepustowością. Pamięć SDRAM pracuje synchronicznie z magistralą systemową. W przypadku najnowszych procesorów, stosowanych w proponowanych mobilnych stacjach roboczych, magistrala systemowa pracuje z częstotliwością 2666MHz. W przypadku pamięci RAM DDR4, pozwala to na osiągnięcie przepustowości do 21300MB/s. Parametr ten pokazuje jaki jest sens stosowania pamięci RAM. Dysk SSD PCIe, z którego dane są zaczytywane do RAM, oferuje transfer na poziomie 3500MB/s. To sześciokrotnie mniej. Można uprościć, że dzięki zastosowaniu pamięci operacyjnej RAM, procesor ma sześciokrotnie szybszy dostęp do przetwarzanych danych, niż gdyby pobierał je bezpośrednie z dysku twardego.
Pojemność RAM. Spoglądając na przytoczoną wyżej rolę pamięci RAM, łatwo zdać sobie sprawę, że w przypadku projektowania graficznego przetwarzane dane mogą mieć dość sporą objętość. Np. zaczytana z dysku i obrabiana grafika wysokiej rozdzielczości. Producenci oferują nam mobilne stacje robocze, które posiadają aż 4 banki pamięci. Dzięki temu mamy możliwość zainstalowania do czterech kości pamięci RAM. Na zdjęciu powyżej widać cztery złącza rozkręconego na naszym serwisie, w celu rozbudowy, HP ZBooka 17. Za absolutne minimum w przypadku laptopa dla grafika uważamy zainstalowanie 16GB pamięci RAM. W przypadku zainstalowania dwóch kości 16GB, laptop będzie dysponował 32GB pamięci RAM - i uważamy to za wystarczającą ilość do większości zadań graficznych. Jeżeli zdajecie sobie Państwo sprawę, że Wasze projekty ważą na prawdę dużo - radzimy rozważyć rozbudowę do 64GB pamięci RAM. Jeśli wybrany laptop będzie posiadał mniej pamięci, apraszamy do kontaktu w celu przygotowania wyceny rozbudowy pamięci przez naszych techników. Każdy użytkownik biznesowych stacji roboczych ma możliwość rozbudowy ilości pamięci bez utraty uprawnień gwarancyjnych, często wymaga to jednak rozkręcenia obudowy. Dlatego jeśli nie czujecie się Państwo na siłach, warto zostawić to profesjonalistom.
Żeby grafik nie płakał gdy rysuje - jakość i wykonanie obudowy.
Nowoczesne laptopy dla grafików to przede wszystkim urządzenia, z którymi mogą się bez problemu przemieszczać i wykorzystywać produktywnie np. w czasie podróży, czy też w specjalnie przygotowanych i ogólnodostępnych miejscach. Jednak z uwagi na czas spędzany nad realizacją różnorodnych zadań bardzo istotną sprawą jest ergonomia, a więc zasadnicza wygoda użytkowania laptopów. Znaczenie mają takie elementy jak np. wygodna i podświetlana klawiatura, jakość touchpada (który zapewni adekwatną dla skomplikowanych projektów graficznych precyzję). Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy bez manipulatora (joysticka) wbudowanego w klawiaturę, innych on tylko drażni. Jeśli kładziemy komputer na kolanach, znaczenia nabiera emisja ciepła i kultura pracy systemu chłodzenia. Na biurku będzie nas interesowało rozmieszczenie złącz, albo dostępność złącza dokowania - które sprawi, że po każdym spotkaniu nie będziemy zmuszeni podłączać 10 różnych kabli. Jeżeli będziemy przemieszczali się z komputerem - będziemy dążyli do jak najmniejsze wagi. Na końcu pozostają jeszcze walory estetyczne - jak np. bezramkowa matryca - co dla jednych ma kluczowe znaczenie, a dla innych bardziej liczy się cena i parametry.
Trochę ogólników, ale trudno znaleźć w tym aspekcie jedną ścieżkę. Każdy ma swoje preferencje. Staramy się jedynie nakreślić na co warto zwrócić uwagę, co warto rozważyć. Wszystkie mobilne stacje robocze oferowane przez kluczowych producentów oferują solidną jakość wykonania. Większość oferuje gwarancję On-Site Next Business Day. To ogromne udogodnienie, bo w przypadku awarii nie rozstajemy się z komputerem na 14 dni, ale już następnego dnia roboczego przyjeżdża do nas serwisant, który dokonuje naprawy. Reszta to kwestia indywidualnych gustów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą mobilnych stacji roboczych, porównania ofery poszczególnych producentów. W przypadku pytań - chętnie pomożemy w rozwianiu wątpliwości i wyborze narzędzia pracy. Zapraszamy do sprawdzenia propozycji poniżej i kontaktu.
TOP 6 - laptop dla grafika:
1. Podstawowe - Lekkie laptopy graficzne do prezentacji u klienta.
Segment lekkich stacji roboczych do prezentacji u klienta i drobnych korekt:
- dedykowany model karty graficznej nVidia GTX/RTX, Quadro lub Radeon PRO,
- procesor co najmniej Intel Core i7, minimum ósmej generacji,
- wyłącznie dysk SSD PCIe o pojemności minimum 512GB lub 256GB z możliwością wymiany większy,
- nie mniej niż 16GB pamięci RAM lub 8GB z możliwością wymiany na więcej,
- waga maksymalnie 2kg.
Wykluczone zostały laptopy:
- bez dedykowanej karty graficznej odpowiedniego poziomu (MX/RX),
- z procesorami poniżej Intel Core i7 ósmej generacji,
- z wlutowanym RAM lub bez możliwości wymiany dysku na większy,
- cięższe niż 2 kg.
Jest to segment mobilnych stacji roboczych, które zostały zaprojektowane do obróbki prostej grafiki albo jako drugi komputer w biurze. Nadają się do mało wymagających projektów albo do wygodnej prezentacji u klienta - przygotowanych wcześniej na wydajnej maszynie prac - z opcją naniesienia drobnych poprawek w trybie podglądu podczas spotkania. Wyposażono je w niskonapięciowe procesory oraz niższe modele kart graficznych. Dwa banki pamięci pozwolą na instalację maksymalnie 32GB RAM, a w odchudzonej obudowie mieści się jeden, maksymalnie dwa dyski M.2 SSD PCIe. Konstrukcja koncentruje się na niskiej wadze, smukłości i kompaktowości.
W naszych TOP propozycjach znalazło się miejsce dla następujących serii - od HP wybraliśmy HP ZBook 14u G6 oraz HP ZBook 15u G6. W przypadku DELLa - zdecydowaliśmy się sięgnąć po biznesowego DELL Vostro 7590. Wprawdzie posiada kartę GTX, ale z aluminiową obudową stanowi na prawdę ciekawą opcję cenową w tym segmencie laptopów graficznych. Szczególnie z procesorem i7-H. Oprócz niego wzięliśmy również Precisiona 3540. Z kolei od Lenovo powołaliśmy do reprezentacji najnowsze Lenovo ThinkPad P43s oraz Lenovo ThinkPad P53s. Ku naszemu zdziwieniu, pomimo wysokiego segmentu mobilnych stacji roboczych, nie wszystkie konfiguracje zapewniają wsparcie serwisoe On-Site. Biorąc pod uwagę, że to narzędzie pracy - zalecamy wybór modeli z taką gwarancją bądź dokupienie rozszerzenią do standatrdu On-Site NBD. Jest ona ogromnym udogodnieniem. W przypadku awarii nie rozstajemy się z laptopem na dwa tygodnie, ale już następnego dnia roboczego po zgłoszeniu awarii serwisant przyjeżdża do naszej siedziby i naprawia laptop na miejscu.
Jeżeli pomimo laktury naszego artukułu, oraz zapoznania się z naszymi propozycjami, nadal nie jesteście Państwo pewni który model wybrać - zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami pod nr tel. 616 791 792, lub mail. sklep@korzystne.it.
>> Kategoria DELL Vostro 7590
>> Kategoria HP ZBook 14u G6
>> Kategoria HP ZBook 15u G6
>> Kategoria DELL Precision 3540
>> Kategoria Lenovo ThinkPad P43s
>> Kategoria Lenovo ThinkPad P53s
2. Korzystne - mobilne stacje graficzne do małych i średnich projektów.
Po lekkich stacjach roboczych do prezentacji u klienta i korekt na podglądzie, czas na pełnowartościowe laptopy dla grafików do pracy z małymi i średnimi projektami. Przyjęliśmy założenia:
- karta graficzna z 4GB VRAM, ekwiwalent punktowy PassMark kart nVidia Quadro T1000 - T2000
- procesor co najmniej Intel Core i7, minimum ósmej generacji, seria H,
- wyłącznie dysk SSD PCIe o pojemności minimum 512GB lub 256GB z możliwością wymiany większy,
- nie mniej niż 16GB pamięci RAM lub 8GB z możliwością rozbudowy do minimum 32GB,
Wykluczone zostały laptopy:
- karty graficzne osiągające wyniki puntkowe poniżej poziomu Quadro T1000,
- z procesorami poniżej Intel Core i7 ósmej generacji oraz niskonapięciowymi,
- bez możliwości rozbudowy RAM do min. 32GB.
Sięgamy po regularne mobilne stacje robocze. Zaczynamy patrzeć na wydajność obliczeniową i graficzną. W tej sytuacji nie ma już miejsca na niskonapięciowe procesory. W przypadku procesorów serii H, i7 i wyższych, mamy do dyspozycji co najmniej 6 rdzeni / 12 wątków. Dla kart graficznych przyjęliśmy za punkt minimum grafikę nVidia Quadro T1000, odrzucamy wszystko poniżej tego - w tym nVidia Quadro P600 / P620 czy starszą P1000. OK - szukając oszczędności lub świadomie wiedząc, że Państwa projekty nie wymagają mocnej grafiki ale mocnego procesora możecie Państwo pójść tą drogą. My jednak za dużo graliśmy w Deluxe Sky Jumping i na potrzeby artykułu obcinamy skrajne oceny za styl. :)
W naszych propozycjach znalazło się miejsce dla HP ZBook 17 G6, który wypada korzystnie cenowo. .
Jeżeli pomimo laktury naszego artukułu, oraz zapoznania się z naszymi propozycjami, nadal nie jesteście Państwo pewni który model wybrać - zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami pod nr tel. 616 791 792, lub mail. sklep@korzystne.it.
>> Kategoria HP ProBook 440 G6
>> Kategoria HP ProBook 450 G6
>> Kategoria DELL Vostro 5481
>> Kategoria DELL Vostro 5581
>> Kategoria DELL Latitude 3400
>> Kategoria DELL Latitude 3500
>> Kategoria Lenovo ThinkPad E490
>> Kategoria Lenovo ThinkPad E590
3. Wydajne - laptopy biurowe do 5000zł brutto.
W poszukiwaniu wydajnego laptopa do pracy biurowej podnieśliśmy oczywiście poprzeczkę jeszcze wyżej. Wybierając produkty tego segmentu kierowaliśmy się następującymi kryteriami:
- matowa matryca IPS z szerokimi kątami widzenia, o przekątnej min. 14 cali i rozdzielczości co najmniej Full HD,
- procesr co najmniej Intel Core i5, minimum ósmej generacji,
- wyłącznie dysk SSD PCIe o pojemności minimum 256GB,
- bogatsze złącza rozbudowy, wydzielone złącze dokowania
- jeszcze wyższa jakość obudowy.
Wykluczone zostały komputery:
- z błyszczącą matrycą, o rozdzielczości mniejszej niż Full HD,
- z procesorami poniżej Intel Core i5 - ósmej generacji,
- z dyskami HDD i mniejszymi SSD,
- z gorszymi obudowami.
Do naszych TOP Propozycji wybraliśmy HP ProBook 640 oraz HP ProBook 650. DELL będzie reprezentowany przez DELL Latitude 5400 oraz DELL Latitude 5500. W przypadku Lenovo sięnęliśmy po Lenovo ThinkPad L490 oraz Lenovo ThinkPad L590. Zachęcamy do zwrócenia uwagi szczególnie na laptopy, które posiadają 3 letnią gwarancję producenta w standardzie On-Site NBD. Jest ona ogromnym udogodnieniem. W przypadku awarii nie rozstajemy się z laptopem na dwa tygodnie, ale już następnego dnia roboczego po zgłoszeniu dnia serwisant przyjeżdża do naszej siedziby i naprawia laptop na miejscu.
Jeżeli pomimo laktury naszego artukułu, oraz zapoznania się z naszymi propozycjami, nadal nie jesteście Państwo pewni który model wybrać - zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami pod nr tel. 616 791 792, lub mail. sklep@korzystne.it.
>> Kategoria HP ProBook 640 G5
>> Kategoria HP ProBook 650 G5
>> Kategoria DELL Latitude 5400
>> Kategoria DELL Latitude 5500
>> Kategoria Lenovo ThinkPad L490
>> Kategoria Lenovo ThinkPad L590
4. Ultra - prestiżowe laptopy biurowe klasy premium.
Naj, naj, naj - laptop do pracy biurowej, który wszystko ma naj. Wybierając produkty tego segmentu kierowaliśmy się następującymi kryteriami:
- matowa matryca IPS z szerokimi kątami widzenia, o przekątnej min. 14 cali i rozdzielczości co najmniej Full HD,
- procesr co najmniej Intel Core i7, minimum ósmej generacji,
- wyłącznie dysk SSD PCIe o pojemności minimum 256GB,
- bogatsze złącza rozbudowy, wydzielone złącze dokowania,
- najwyższa jakość obudowy.
Do naszych TOP Propozycji wybraliśmy HP EliteBook 840 oraz HP EliteBook 850. DELL będzie reprezentowany przez DELL Latitude 5401 oraz DELL Latitude 5501. Zwracamy uwagę, że w tych maszynach mamy do dyspozycji procesory H w miejsce niskonapięciowych U. W przypadku Lenovo wybraliśmy Lenovo ThinkPad T490 oraz Lenovo ThinkPad T590.
W wytypowanych przez nas kategoriach dostępne są również niższe modele, np. z procesorem i5 - użytkownicy, którym zależy na obudowie najwyższej jakości, ale szukając oszczędności chcą obniżyć nieco wydajność, mają taką możliwość. Zapraszamy do kontaktu w celu wyceny takich propozycji.
Zachęcamy do zwrócenia uwagi szczególnie na laptopy, które posiadają 3 letnią gwarancję producenta w standardzie On-Site NBD. Jest ona ogromnym udogodnieniem. W przypadku awarii nie rozstajemy się z laptopem na dwa tygodnie, ale już następnego dnia roboczego po zgłoszeniu dnia serwisant przyjeżdża do naszej siedziby i naprawia laptop na miejscu.
Jeżeli pomimo laktury naszego artukułu, oraz zapoznania się z naszymi propozycjami, nadal nie jesteście Państwo pewni który model wybrać - zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami pod nr tel. 616 791 792, lub mail. sklep@korzystne.it.